Działanie firmy leasingowej spowodowane jest uchwałą NSA z 8 listopada 2010 r. (I FPS 3/10) - czytaj artykuły: Firmy leasingowe muszą doliczać VAT do ubezpieczeń i Ubezpieczenie przedmiotu leasingu podlega VAT.
NSA uznał, że leasingodawcy nie mają prawa refakturować kosztów ubezpieczenia, stosując zwolnienie od VAT.
Muszą więc obciążać je według stawki podstawowej. Nie znaczy to jednak, że leasingobiorca ma obowiązek dopłaty VAT za ostatnie pięć lat (tyle wynosi okres przedawnienia zobowiązań podatkowych).
W pierwszej kolejności należy bowiem przeanalizować postanowienia umowy leasingu. Jeżeli wynika z niej, że skutki zmian w przepisach podatkowych czy też zmiany w sposobie ich interpretacji pozwalają na modyfikację wysokości opłat leasingowych, to leasingobiorcy będą zobowiązani do dopłaty brakującej kwoty VAT.
Jeżeli natomiast strony ustaliły w umowie jedynie konkretną cenę brutto ubezpieczenia, to nie ma podstaw do żądania od przedsiębiorcy przyjęcia korekty. Potwierkodedza to także m.in. art. 3 ustawy o cenach (DzU z 2001 r. nr 97, poz.1050 z późn. zm.).
Nawet jeśli z umowy wynika, że leasingobiorca ma obowiązek dopłacić VAT, to nie musi tego robić aż za pięć lat. Zgodnie z art. 118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej wynosi bowiem trzy lata.
Leasingobiorcy powinni więc szczegółowo przeanalizować umowy, zanim dopłacą doliczony przez leasingodawcę VAT od kosztów ubezpieczenia. Szczególnie dotyczy to firm, które nie mają prawa do odliczenia VAT (bo ich działalność jest zwolniona od tego podatku) oraz podatku wynikającego z umów leasingu samochodów osobowych.
Przy tych ostatnich przysługuje bowiem prawo do częściowego odliczenia 60 proc. VAT naliczonego i nie więcej niż 6000 zł. Zdecydowana większość leasingobiorców limit ten już więc wykorzystała.
Autorka jest doradcą podatkowym, biegłym rewidentem w KDA Kancelaria Doradców i Audytorów sp. z o.o. z Poznania
Czytaj więcej: