Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 30 marca 2009 r. (IPPP1-443-178/09-2/AK).[/b]
Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca, który przejął leasing samochodu osobowego. Dotychczasowy leasingobiorca wystawił fakturę VAT z tytułu cesji umowy. Samochód będzie wykorzystywany do działalności opodatkowanej VAT.
Izba potwierdziła, że cedent słusznie obciążył swoje wynagrodzenie VAT. Jest to bowiem usługa w rozumieniu ustawy o VAT. Pojęcie to zostało zdefiniowane bardzo szeroko. Obejmuje każde świadczenie, które nie jest dostawą towarów, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca odnoszący korzyść o charakterze majątkowym.
Izba zgodziła się również, że przedsiębiorca przejmujący leasing może odliczyć całość VAT z otrzymanej faktury. Mimo że umowa leasingu dotyczy samochodu osobowego, w tej sytuacji nie obowiązuje ograniczenie odliczenia w wysokości 60 proc. podatku naliczonego (nie więcej niż 6 tys. zł). To dlatego że dotyczy ono zakupu auta osobowego lub faktur dokumentujących raty leasingowe, a nie wynagrodzenia za cesję leasingu.
Przy cesji leasingu samochodu osobowego pojawia się też inne pytanie związane w tym limitem. Nowi leasingobiorcy mają bowiem wątpliwości, czy mogą w jego ramach odliczać VAT, jeśli wcześniej zrobił to już pierwszy użytkownik.
Problemem tym zajmowała się [b]Izba Skarbowa w Warszawie w odpowiedzi z 20 lutego 2010 r. (IPPP2/443-2/10-2/RR). [/b]
Potwierdziła stanowisko podatnika, że firma, która użytkuje samochód osobowy na podstawie umowy leasingu, niezależnie od tego czy jest pierwszym jego użytkownikiem czy też którymś w kolejności, ma prawo do obniżenia VAT należnego o kwotę podatku naliczonego (oczywiście w ramach limitu 6000 zł).