Aktualizacja: 21.01.2019 01:00 Publikacja: 21.01.2019 01:00
Foto: Fotolia.com
Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 listopada 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.445.2018.1.AN).
O interpretację wnioskowała spółka biotechnologiczna prowadząca działalność w zakresie produkcji wyrobów chemicznych, farmaceutycznych oraz leków. Jej podstawową działalnością jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii, zmierzających do opracowania nowych leków w obszarze onkologii, chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz immunologii. Wnioskodawca wskazał, że w zależności od celu biznesowego oraz potrzeb klienta lub partnera biznesowego, komercjalizuje prace rozwojowe w kilku modelach, tj. sprzedając usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, sprzedając lub udzielając licencji na wytworzone wartości niematerialne i prawne (komercjalizacja bezpośrednia) lub powołując wraz z partnerami spółki celowe do procesu komercjalizacji (komercjalizacja pośrednia). Spółka podkreśliła, że ekonomiczna treść wszystkich modeli jest tożsama, a model komercjalizacji wybierany jest najczęściej po realizacji prac w zależności od potrzeb spółki, rynku czy partnera.
Fundacja rodzinna, która jest podatnikiem VAT, bo zajmuje się najmem, nie musi rozliczać tego podatku od incydentalnej sprzedaży kolekcji zabytkowych zegarków i aut przekazanej jej wcześniej przez fundatora.
Sukcesja rodzinna to ważny proces. Jak przeprowadzić sukcesję rodzinną sprawnie i bezpiecznie? Zapraszamy na bezpłatny webinar „Rzeczpospolitej”:
Skarbówka jest skuteczniejsza w wykrywaniu fałszywych faktur, ale ma jeszcze sporo do zrobienia w zwalczaniu fiskalnych oszustw.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Firma może rozliczyć w podatkowych kosztach dopłaty do kart na zajęcia sportowe dla pracowników.
Dla skorzystania z prawa do odliczenia VAT konieczny jest jednoznaczny i wyraźny zamiar wykorzystania zakupionych towarów lub usług do czynności opodatkowanych. W pewnych okolicznościach niejednoznaczny zamiar wykorzystania nie pozbawia gminy trwale tego prawa.
Osiągane przez fundacje rodzinne przychody z dodatnich różnic kursowych powstałe w efekcie transakcji zamiany walut obcych na walutę polską są opodatkowane CIT.
W przypadku wykupu samochodu do celów prywatnych podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia VAT z faktury dokumentującej wykup. Planowana darowizna tego samochodu na rzecz członka rodziny nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w VAT.
Kwalifikacyjny kurs zawodowy nie nadaje statusu studenta ani ucznia, który jest podstawą do zwolnienia ze składek umowy zlecenia zawartej z takimi osobami.
Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na organizację spotkania dla klientów. Z wyjątkiem alkoholu.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas