Jak zakwalifikować kwoty uzyskane ze sprzedaży wyników prac B+R

Przychody uzyskane w wyniku komercjalizacji bezpośredniej prowadzonych prac badawczo-rozwojowych powinny być uznawane za przychody z innych źródeł przychodów, a nie za przychody z zysków kapitałowych.

Publikacja: 21.01.2019 01:00

Jak zakwalifikować kwoty uzyskane ze sprzedaży wyników prac B+R

Foto: Fotolia.com

Tak uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 9 listopada 2018 r. (0111-KDIB1-3.4010.445.2018.1.AN).

O interpretację wnioskowała spółka biotechnologiczna prowadząca działalność w zakresie produkcji wyrobów chemicznych, farmaceutycznych oraz leków. Jej podstawową działalnością jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie biotechnologii, zmierzających do opracowania nowych leków w obszarze onkologii, chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz immunologii. Wnioskodawca wskazał, że w zależności od celu biznesowego oraz potrzeb klienta lub partnera biznesowego, komercjalizuje prace rozwojowe w kilku modelach, tj. sprzedając usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, sprzedając lub udzielając licencji na wytworzone wartości niematerialne i prawne (komercjalizacja bezpośrednia) lub powołując wraz z partnerami spółki celowe do procesu komercjalizacji (komercjalizacja pośrednia). Spółka podkreśliła, że ekonomiczna treść wszystkich modeli jest tożsama, a model komercjalizacji wybierany jest najczęściej po realizacji prac w zależności od potrzeb spółki, rynku czy partnera.

Pozostało 81% artykułu

BLACK WEEKS

Aż dwa lata dostępu do PRO.RP.PL za 899 zł
Zyskaj dostęp do raportów, analiz i komentarzy niezbędnych w codziennej pracy każdego PROfesjonalisty.
Podatki
Incydentalna sprzedaż w fundacji rodzinnej bez VAT? Jest wyrok WSA
Podatki
"Polska fundacja rodzinna – jak zaplanować sukcesję w biznesie". Bezpłatny webinar "Rzeczpospolitej"
Podatki
Fałszywe faktury VAT. Oszuści podatkowi też uczą się elektroniki
Podatki
Taksówka na koszt firmy. Ten wyrok nie ucieszy pracodawców
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Podatki
Trybunał Konstytucyjny: Nie można zastawiać pułapek na podatników