Wczoraj z dalszych prac nad nowelizacją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] wyłączono zagadnienia dotyczące odliczania VAT od zakupu paliwa do samochodów.
– Rada Ministrów poprosiła ministra finansów, by jeszcze raz przeanalizował sytuację i przedstawił inne rozwiązania – wyjaśnił w rozmowie z PAP wiceminister Maciej Grabowski.
O czasowe wprowadzenie takiego ograniczenia zabiegało Ministerstwo Finansów. W tym celu uruchomiło specjalną procedurę w Unii Europejskiej, aby uzyskać na nie zgodę. Pod koniec września Komitet ds. VAT je zaakceptował. Resort finansów przekonał go, że takie zmiany są potrzebne ze względu na złą koniunkturę gospodarczą.
Polski ustawodawca nie mógł sam zdecydować o takich regulacjach. To dlatego, że wprowadzenie nowych ograniczeń w odliczaniu podatku naliczonego co do zasady jest niezgodne z dyrektywą w sprawie VAT (narusza zasadę stałości). Można je wprowadzić tylko w sytuacjach wyjątkowych, po uzyskaniu zgody UE.
Ministerstwo Finansów wyliczyło, że dzięki uniemożliwieniu odliczania VAT tylko w 2010 r. do budżetu państwa trafiłoby 600 mln zł. Wpływy byłyby jeszcze większe, bo UE pozwoliła Polsce na wprowadzenie tych ograniczeń przez trzy lata. Teraz te pieniądze trzeba będzie znaleźć gdzie indziej.
[b]To dobra wiadomość dla wszystkich firm, które już kupiły auta z kratką.[/b] Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w tym roku tylko do końca sierpnia zarejestrowano ich ponad 13 tys. Ucieszą się również przedsiębiorcy, którzy planują nabycie samochodów z kratką, oraz oferujące je firmy motoryzacyjne. A obawiały się zmniejszenia sprzedaży.
Niestety trzeba pamiętać, że gdy MF ma już zgodę UE na wprowadzenie ograniczeń od 1 stycznia 2010 r. do 31 grudnia 2012 r., to w każdej chwili będzie mogło wrócić do tego pomysłu. Firma, która waha się, czy kupić samochód kombi z homologacją ciężarową czy typową furgonetkę, która umożliwia odliczanie VAT na podstawie obecnego brzmienia przepisów, nadal będzie więc miała twardy orzech do zgryzienia.
To nie koniec nowych informacji o samochodach. Jak donosi PAP, [b]w 2010 r. nie zostaną zmienione zasady obliczania podatku dochodowego od wykorzystywania przez pracowników samochodów służbowych do celów prywatnych. Zgodnie z projektem pracownik, który stale wykorzystuje firmowe auto do celów osobistych, miał co miesiąc doliczać do przychodu 0,5 proc. jego wartości. Maciej Grabowski przyznał, że nie ma już szans, by zmiana ta weszła w życie w przyszłym roku.[/b]