O tym, że z uregulowaniem zobowiązania ujawnionego przez skarbówkę lepiej nie czekać, wiedzą dobrze ci, którzy nie uniknęli kary, choć byli święcie przekonani, że w świetle art. 16a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=49B11F79F72A40C7A3114484A83C9D1D?id=186065]kodeksu karnego skarbowego[/link] nic im nie grozi. Mogą się przeliczyć, zwłaszcza jeśli nie doczytają przepisu prawa.
[srodtytul]Warunki do spełnienia[/srodtytul]
A ten nie budzi wątpliwości: tylko złożenie prawnie skutecznej – w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5E8D5BBA2C45A0F5CB0AE842BC3432DF?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=67F92F29C514799DD38EA3AA791A1467?id=172008]ustawy o kontroli skarbowej[/link] – korekty deklaracji podatkowej chroni przed odpowiedzialnością za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.
Jednakże złożenie korekty wraz z uzasadnieniem jej przyczyny jest tylko jednym z dwóch warunków, jakie muszą być spełnione, by można było uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej. Drugim jest zapłacenie – i to w całości – należności publicznoprawnej uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie. Trzeba to zrobić niezwłocznie lub w wyznaczonym przez uprawniony organ terminie.
– Podatnicy często koncentrują się na tym, że dokonanie korekty uchroni ich przed odpowiedzialnością karną skarbową. Zapominają jednak, że aby faktycznie tak było, kwota stanowiąca wynik kontroli musi zostać wpłacona na konto właściwego urzędu skarbowego – powiedział w rozmowie z „Rz” inspektor Andrzej Bartyska, rzecznik prasowy Urzędu Kontroli Skarbowej w Gdańsku. Poinformował, że ze 151 spraw podatkowych w pierwszym półroczu tego roku 82 zakończyły się wydaniem decyzji, a 69 – korektą deklaracji przez samych kontrolowanych na łączną kwotę prawie 1,4 mln zł.
[srodtytul]Na wyścigi z czasem[/srodtytul]
Fakt, że przepisy nie mówią wprost o terminie, w którym ma to być zrobione. Według ustawy o kontroli skarbowej kontrolowany może w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli, o którym mowa w art. 290 ordynacji, skorygować złożoną wcześniej deklarację podatkową w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym (art. 14c ust. 2 ustawy o kontroli skarbowej). A w wypadku korekty następującej po kontroli przeprowadzonej przez urząd – dołączyć wskazanie, że korekta ma związek z tym postępowaniem. Jednak każdy dzień zwłoki może narazić podatnika na nieprzyjemności, których chciał uniknąć, wybierając korektę deklaracji.
– Regułą jest, że [b]po kilku dniach od ustalenia wyniku kontroli prowadzący ją inspektor UKS przekazuje akta sprawy do komórki postępowań karnych skarbowych. Jeśli ta nie otrzyma w tym czasie informacji, że pieniądze wpłacono, wszczyna postępowanie, a podatnik musi się stawić w urzędzie kontroli skarbowej.[/b] Tu dostanie wezwanie do zapłaty zadeklarowanej kwoty w wyznaczonym terminie. Jeśli tego nie zrobi, musi się liczyć z odpowiedzialnością karną skarbową, która zostanie mu wymierzona po dokładnym rozpoznaniu jego sytuacji rodzinnej i finansowej – podkreśla Andrzej Bartyska.
Jednakże stresu związanego z wzywaniem do urzędu kontroli skarbowej nie unikną także ci, którzy zapomną poinformować UKS o złożonej do właściwego urzędu skarbowego korekcie deklaracji i uiszczonej kwocie ujawnionych nieprawidłowości. Otrzymają wezwanie, mimo że w tym wypadku postępowanie i tak zostanie umorzone. Warto więc pamiętać, że obowiązek taki istnieje, a wynika z art. 14c ust. 6 wspomnianej już ustawy o kontroli skarbowej.
[ramka][b]Nina Półtorak - radca prawny, Ernst & Young, UJ[/b]
Podatnicy mają obowiązek zawiadomić urząd kontroli skarbowej o złożonej korekcie deklaracji podatkowej związanej z prowadzonym postępowaniem kontrolnym. Dobrze jest zatem razem z tym zawiadomieniem przesłać dowód zapłaty uszczuplonej należności publiczno-prawnej. Zapłata powinna nastąpić niezwłocznie, czyli bez zbędnej zwłoki, co w praktyce oznacza w najszybszym możliwym dla podatnika terminie lub w terminie wyznaczonym przez organ. Skoro jednak organy skarbowe tak szybko przekazują akta spraw do komórek odpowiedzialnych za postępowania karne skarbowe, to ważne jest jak najszybsze przedstawienie dowodu uiszczenia podatku, tak aby postępowanie karne skarbowe nie zostało wszczęte, zanim odpowiednia informacja dotrze do UKS. [/ramka]
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki [mail=g.lesniak@rp.pl]g.lesniak@rp.pl[/mail][/i]