[b]Nie.[/b] Sprawy o umorzenie zaległości podatkowych nie posiadają przymiotu powagi rzeczy osądzonej. To, że podatnik raz spotkał się ze strony fiskusa z odmową umorzenia zaległości, nie oznacza jeszcze, że nie może się ponownie ubiegać o ich umorzenie. Gdy pogorszy się jego sytuacja, może złożyć kolejny wniosek.
Inna sprawa, czy fiskus go uwzględni. Jak stwierdził bowiem [b]WSA w Lublinie w wyroku z 14 stycznia 2009 r. (I SA/Lu 468/08)[/b], umorzenie zaległości podatkowych wchodzi w grę tylko w wyjątkowych sytuacjach. Jest to odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania.
Za przyznaniem ulgi musi przemawiać ważny interes podatnika lub interes publiczny.
O ważnym interesie podatnika należy mówić w kontekście nadzwyczajnych sytuacji. Mogą nimi być utrata majątku w wyniku klęski żywiołowej, trwała niezdolność do zarobkowania czy kalectwo.
Z kolei pojęcie „interes publiczny” odwołuje się do respektowania wartości wspólnych dla całego społeczeństwa, takich jak sprawiedliwość, równość wobec prawa, zaufanie obywateli do organów władzy.
[i][b]Podstawa prawna:[/b]
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176376]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link][/i]