[b]Tak. [/b] Przychodami ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze, bez względu na źródło finansowania tych wypłat, w tym również wartość świadczeń częściowo odpłatnych.

Opłaty abonamentowe wiążą się z samym faktem dostępu do Internetu. Abonament jest opłatą o stałej wysokości, niezależną od rzeczywistego korzystania z sieci, i wynika z umowy zawartej między korzystającym (pracownikiem) a dostawcą Internetu.

Dlatego też korzystający jest zobowiązany do uiszczania opłat abonamentowych niezależnie od tego, czy używał łącza internetowego w celach prywatnych czy też służbowych. Oznacza to, że pokrywane w części przez pracodawcę koszty opłat abonamentowych stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu.

Podobnie jest z pokrywaniem części kosztów związanych z instalacją łącza internetowego. Dofinansowanie takich kosztów jest inwestycją w prywatny sprzęt pracownika.

Jeżeli zatem podatnik pokrywa część wydatków poniesionych przez pracownika terenowego na instalację i korzystanie z prywatnego łącza internetowego, używanego także do celów służbowych, to takie dofinansowanie powoduje powstanie przysporzenia majątkowego po stronie pracownika. Zwrot przez pracodawcę części wydatków na Internet powoduje powstanie po stronie pracownika przychodu.

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.[/link]).[/i]