[b]Tak.[/b] Sprawa jednak nie jest na razie jednoznaczna. Problem w tym, że z przepisów wynika brak możliwości złożenia korekty deklaracji i wniosku przez wspólników rozwiązanej spółki cywilnej o stwierdzenie nadpłaty VAT. Jednak problem spółek cywilnych znalazł swoje rozstrzygnięcie w Trybunale Konstytucyjnym.[b] W wyroku z 10 marca 2009 r. Trybunał stwierdził, że przepisy uniemożliwiające złożenie takich wniosków są niezgodne z konstytucją (P 80/08).[/b]
Trybunał rozpoznał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi. Problem przedstawiał się podobnie do sytuacji z pytania. Dwuosobowa spółka cywilna była zarejestrowanym podatnikiem VAT. Została zlikwidowana, a jedna z jej wspólniczek złożyła wniosek o stwierdzenie nadpłaty za okres, w którym spółka prowadziła działalność. Naczelnik urzędu skarbowego stwierdził, że prawo do złożenia takiego wniosku oraz prawo do korekty deklaracji przysługuje podatnikowi i umorzył to postępowania jako bezprzedmiotowe. Argumentował, że wskutek likwidacji spółki prawo do zwrotu nadpłaty nie przysługuje jej byłym wspólnikom, nie są bowiem następcami prawnymi podatnika.
Spór trafił do WSA w Łodzi, który powziął wątpliwość, czy brak możliwości zarówno określenia, jak i wyegzekwowania zobowiązań podatkowych od byłych wspólników jest rozwiązaniem konstytucyjnym. Skierował pytanie do Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że art. 75 par. 2 pkt 1 lit. b i par. 3 oraz art. 81 par. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6F364726E2DB54108DF62190354C2173?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] w zakresie, w jakim nie regulują trybu złożenia korekty deklaracji i wniosku o stwierdzenie nadpłaty podatku od towarów i usług przez byłych wspólników rozwiązanej spółki cywilnej będącej podatnikiem tego podatku, są niezgodne z konstytucją. Trybunał wskazał, że przepisy kodeksu cywilnego nie wyodrębniają i nie regulują precyzyjnie fazy likwidacji spółki cywilnej. W praktyce funkcjonowania organów podatkowych przyjęta jest interpretacja, że spółka traci swój byt prawny – jako podatnik VAT – z chwilą zaistnienia przyczyny jej rozwiązania. Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej i ustawy o VAT na wspólnikach rozwiązanej spółki cywilnej ciąży odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki, a także obowiązek sporządzenia tzw. spisu z natury i zapłaty VAT od remanentu likwidacyjnego. Nie mają oni natomiast możliwości złożenia korekty deklaracji i wniosku o stwierdzenie nadpłaty VAT za okres, w którym spółka prowadziła działalność.
Podstawą zatem dowodzenia swoich racji w ewentualnym sporze z organami skarbowymi w kwestii możliwości złożenia wniosku o nadpłatę VAT, po rozwiązaniu spółki cywilnej, może być orzeczenie Trybunału. Wnioski o nadpłatę najlepiej składać miesiąc od publikacji orzeczenia TK.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=EDC73B8666074737EACE7DDDE28CCBD9?id=304964]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2009 r. (P 80/08)[/link][/i]