Część osób decyduje się na rozpoczęcie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowej. Zdarza się, że na pokrycie wkładu wnoszą one do takiej spółki nieruchomości. Powstają jednak wątpliwości, czy w takim przypadku u tych osób powstaje przychód opodatkowany PIT.

Zgodnie z ustawą o PIT źródłem przychodu jest m.in. odpłatne zbycie nieruchomości. Dotyczy to sytuacji, gdy zbycie nie następuje w ramach wykonywanej działalności gospodarczej i dokonane jest przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości. Przepisów tych jednak nie stosuje się do odpłatnego zbycia w formie wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki lub spółdzielni środków obrotowych, trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych. Przychód z tego źródła przychodów nie powstaje, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej są nieruchomości lub ich części.

[b]Wniesienie wkładu niepieniężnego przez osobę fizyczną w związku z uczestniczeniem w spółce komandytowej stanowi podwyższenie majątku tej spółki. Zatem faktycznie nie wiąże się z odpłatnym zbyciem składnika wkładu niepieniężnego. Osoba fizyczna nie otrzymuje bowiem z tego tytułu ani środków pieniężnych, ani udziałów w spółce kapitałowej.[/b]

W wypadku wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie można też mówić o przychodzie rozumianym jako kwoty należne podatnikowi. [b]W konsekwencji wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie spowoduje powstania przychodu z tego tytułu.[/b]

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na kolejną istotną kwestię. Otóż w ustawie o PIT nie traktuje się wniesionego wkładu jako przychodu do opodatkowania. Dlatego też czynność taka nie powoduje u osoby wnoszącej wkład ani u pozostałych wspólników spółki komandytowej powstania przychodu. Z taką argumentacją zgadzają się również organy podatkowe (m.in. w [b]interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie nr IP-PB1-415-1283/08-2/AŻ z 21 stycznia 2009 r.)[/b].

Wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej nie można również uznać za przychód z kapitałów pieniężnych. Według przepisów ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny. Jednak dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy objęcie udziałów następuje w spółce mającej osobowość prawną. Spółka komandytowa natomiast nie ma osobowości prawnej.

To kolejny argument przemawiający za tym, że wniesienie wkładu do spółki komandytowej w postaci rzeczowych aktywów trwałych nie skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

[ramka][b]Przykład[/b]

Pan Bogusław jest właścicielem lokalu użytkowego. Niedawno postanowił założyć z kilkoma innymi osobami spółkę komandytową. Pan Bogusław zamierza wnieść aportem do spółki posiadany lokal.

Natomiast pozostali wspólnicy dokonają wpłat gotówkowych. Wniesienie lokalu użytkowego do spółki komandytowej nie spowoduje w takim przypadku u pana Bogusława powstania przychodu opodatkowanego PIT.[/ramka]