Obowiązek złożenia rocznego zeznania o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym ciąży na wszystkich podatnikach podlegających przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o CIT), z wyjątkiem zwolnionych od podatku.
A przypomnijmy, że podatnikami tymi są:
- osoby prawne,
- spółki kapitałowe w organizacji,
- jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek cywilnych, jawnych, partnerskich, komandytowych, komandytowo-akcyjnych,
- grupy co najmniej dwóch spółek prawa handlowego mające osobowość prawną, które pozostają w związkach kapitałowych (tzw. podatkowe grupy kapitałowe).
Zeznanie roczne za 2008 r. (i inny niż kalendarzowy rok podatkowy kończący się w tymże roku) składamy na formularzu CIT-8 według takiego samego wzoru co w roku poprzednim (wersja 21, określona w [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184365]rozporządzeniu ministra finansów z 18 grudnia 2006 r. w sprawie określania niektórych wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych; DzU nr 243, poz. 1761)[/link]. Można go pobrać bezpośrednio z urzędu skarbowego albo wydrukować ze stron internetowych Ministerstwa Finansów ([link=http://www.mf.gov.pl/]www.mf.gov.pl[/link]).
Oto wskazówki dotyczące wypełniania poszczególnych pól formularza.
[srodtytul]Rok podatkowy nie zawsze równy kalendarzowemu[/srodtytul]
Dla podatników CIT rokiem podatkowym co do zasady jest rok kalendarzowy. Jednak w statucie albo w umowie spółki podatnik może postanowić inaczej i o swojej decyzji poinformować naczelnika urzędu skarbowego. Nadal jednak rok podatkowy musi być okresem kolejnych 12 miesięcy kalendarzowych.
U rozpoczynających działalność gospodarczą pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.
Gdy podatnik rozpoczyna pierwszy raz działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego i wybrał rok podatkowy pokrywający się z kalendarzowym, pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczął działalność. Przykładowo podatnik rozpoczynający działalność 1 września 2007 r., który określił swój rok podatkowy jako rok kalendarzowy, może złożyć pierwsze roczne zeznanie podatkowe za okres 1 września 2007 – 31 grudnia 2008 r.
[srodtytul]Dokąd posłać zeznanie[/srodtytul]
Zeznanie roczne składamy naczelnikowi właściwego urzędu skarbowego, określonego na podstawie art. 17 ordynacji podatkowej oraz [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=178907]rozporządzenia ministra finansów z 22 sierpnia 2005 r. w sprawie właściwości organów podatkowych (DzU nr 165, poz. 1371)[/link]. Zasadniczo o tym, który urząd jest właściwy, decyduje adres siedziby podatnika, a w wypadku podatkowych grup kapitałowych – adres siedziby spółki reprezentującej grupę, wskazanej w umowie o jej utworzeniu. Jeżeli podatnik jest nierezydentem, decydujące znaczenie ma miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, a w razie prowadzenia działalności na terenie kilku województw właściwy będzie Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.
W razie zmiany siedziby w trakcie roku podatkowego zeznanie składamy w urzędzie określonym według siedziby w ostatnim dniu roku podatkowego.
Adresata zeznania wpisujemy w sekcji A formularza CIT-8 „miejsce i cel składania zeznania”.
[srodtytul]Informacje o składającym[/srodtytul]
Sekcja B – w tej części zeznania podajemy niezbędne dane pozwalające na identyfikację podatnika: NIP, REGON, jak również pełną nazwę oraz dokładny adres siedziby.
Ponadto w poz. 20 określamy, czy podatnik korzysta ze zwolnienia z CIT dotyczącego tzw. małych podatników w rozumieniu ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. (DzU nr 155, poz. 1095 ze zm.) w początkowym okresie ich działalności (przewidzianego w art. 25 ust. 11 – 16 ustawy o CIT).
Następnie w poz. 21 deklarujemy, czy w związku z zawartymi w minionym roku podatkowym transakcjami powstał obowiązek sporządzenia dokumentacji transakcji z podmiotami powiązanymi lub między podatnikiem a podmiotem niepowiązanym mającym siedzibę w tzw. raju podatkowym. Poinformowanie w tym miejscu o obowiązku posiadania tej dokumentacji nie wiąże się z koniecznością załączenia jej do zeznania.
[i]Grzegorz Proksa jest konsultantem w Dziale Doradztwa Podatkowego PricewaterhouseCoopers
Renata Madej jest doradcą podatkowym, menedżerem w tym dziale[/i]
[ramka][b]Potrzebne są też załączniki[/b]
Sam CIT-8 może nie wystarczyć do poprawnego rozliczenia podatku. Najczęściej trzeba wypełnić dodatkowe formularze. Do zeznania podatkowego obowiązują następujące załączniki:
- [b]CIT-8/O[/b] – informacja o odliczeniach od dochodu i od podatku oraz o dochodach wolnych i zwolnionych od podatku
- [b]CIT-D[/b] – informacja podatnika podatku dochodowego od osób prawnych o otrzymanych/przekazanych darowiznach
- [b]CIT-ST[/b] – informacja podatnika do ustalenia należnych jednostkom samorządu terytorialnego dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób prawnych
- [b]SSE-R[/b] – rozliczenie podatku dochodowego od dochodów osiągniętych z tytułu prowadzenia działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia
- [b]sprawozdanie o realizacji uznanej metody ustalenia ceny transakcyjnej[/b].
Informację o załącznikach podajemy [b]w sekcji C formularza CIT-8[/b]. [/ramka]
[ramka][b]Wypełniamy zeznanie[/b]
Formularz zeznania rocznego CIT-8 wypełnimy na przykładzie oddziału zagranicznej spółki z o.o. (Klon sp. z o.o.)[/ramka]
[ramka][b]Przykład[/b]
Irlandzka spółka z o.o. Maple LLC zajmuje się produkcją i dystrybucją płyt laminowanych na rynkach Europy Zachodniej oraz w USA. W 2007 r. zdecydowała się rozszerzyć swoją działalność i założyła w Polsce Klon sp. z o.o. Spółka ta została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, otrzymała NIP i zarejestrowała się jako podatnik VAT. Rok podatkowy spółki odpowiada kalendarzowemu. W początkowym zamyśle spółka Klon miała prowadzić w Polsce regularną działalność produkcyjną oraz dystrybucyjną. W pierwszym roku działalności nie zdołała jednak zdobyć mocnej pozycji na polskim rynku, a w konsekwencji wykazała stratę w wysokości 89 000 zł. W tej sytuacji zadecydowano o zakończeniu prowadzenia przez nią działalności produkcyjnej i powierzono jej wykonywanie działalności usługowej.
Statutową siedzibą spółki są Katowice, lecz działalność prowadzona jest także za pośrednictwem dwóch filii w Chrzanowie i Tomaszowie Lubelskim. W Katowicach zatrudnionych jest 78 osób, w Chrzanowie 14, a w Tomaszowie 21. Ponadto czterech pracowników oddziału z działu księgowości pracuje z domu w różnych miejscowościach: Gorzowie, Pińczowie, Gdańsku i Gdyni.
Zgodnie z regulaminem pracy obowiązującym w spółce wynagrodzenia za pracę są wypłacane w przedostatnim dniu każdego miesiąca, a składki na ubezpieczenie społeczne od nich są płacone do ZUS 13 następnego miesiąca.
W trakcie 2008 r. spółka zaangażowała się w działalność charytatywną w swoim rejonie. W tym celu przekazała trzy darowizny, dla:
- Stowarzyszenia Wysoki Las,
- fundacji działającej na rzecz rozwoju społecznego (organizacja pożytku publicznego),
- jednego z krakowskich domów dziecka.[/ramka]
[ramka][b][link=http://grafik.rp.pl/grafika2/283368]Zobacz wypełniony CIT-8 [/link] i [link=http://grafik.rp.pl/grafika2/283369]CIT-8/O[/link][/b][/ramka]