[b]Odpowiada Danuta Koreń, konsultantka w dziale doradztwa podatkowego firmy Pricewaterhouse-Coopers:[/b]

Jak wynika z art. 8 ustawy o CIT, rok podatkowy spółki z o.o. podejmującej pierwszy raz działalność jest z mocy prawa równy kalendarzowemu, chyba że:

1) w umowie spółki znajdzie się postanowienie, że jej rok podatkowy będzie inny niż kalendarzowy, i

2) spółka zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności, i

3) wybrany rok podatkowy, inny niż kalendarzowy, nie będzie przekraczał 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych.

Spółka spełniła warunek 1) oraz 3), ale niestety nie spełniła warunku 2). Ponieważ nie złożyła zgłoszenia w terminie 30 dni, zgodnie z zasadą ogólną jej pierwszy rok podatkowy jest równy kalendarzowemu i trwa od 1 kwietnia 2008 r. do 31 grudnia 2008 r.

Sprawa komplikuje się jednak, gdy chodzi o następny rok podatkowy. Zmianę roku podatkowego w 2009 r. spółka powinna zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 30 dni od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, który trwał do 31 grudnia 2008 r. Zatem zasadniczo należało to zrobić do 30 stycznia 2009 r.

W tym jednak wypadku znajdzie zastosowanie szczególna regulacja – art. 8 ust. 6 ustawy o CIT. Zgodnie z nim, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. Ponieważ zgodnie z ustawą o rachunkowości spółka ma obowiązek zamknięcia ksiąg na dzień kończący rok obrotowy, czyli na 31 marca 2009 r., również jej rok podatkowy zakończy się w tym dniu. Oznacza to zatem, że drugi rok podatkowy spółki będzie trwał od 1 stycznia 2009 r. do 31 marca 2009 r.

Z art. 8 ust. 6 ustawy o CIT wynika ponadto, że za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego. Jeśli spółka do 30 kwietnia 2009 r. zgłosi naczelnikowi urzędu skarbowego chęć zmiany roku podatkowego, na trwający od 1 kwietnia 2009 r. do 31 marca 2010 r., wówczas taki będzie jej rok podatkowy. Jeśli jednak tego nie zrobi, jej trzeci rok podatkowy będzie trwał od 1 kwietnia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r., a jeśli po jego zakończeniu ponownie zgłoszenia nie złoży, jej czwarty rok podatkowy będzie trwał od 1 stycznia 2010 r. do 31 marca 2010 r.

Dla spółki takie określenie lat podatkowych może być brzemienne w skutkach. Dla przykładu, jeśli uzyskała ona w pierwszym roku podatkowym stratę, skraca się okres, w jakim stratę tę może rozliczać. Co więcej zwiększa się ilość obowiązków sprawozdawczych, w tym zeznań rocznych, które powinna wypełnić.