[b]Spółka z o.o. zatrudnia dyrektora generalnego. Umowa o pracę gwarantuje mu oprócz „normalnego” wynagrodzenia zwrot wydatków związanych z dojazdem z miejsca zamieszkania do siedziby spółki. Zwrot następuje na podstawie biletów PKP, ewentualnie ewidencji przebiegu pojazdu prowadzonej specjalnie w tym celu. Czy te wydatki są kosztem uzyskania przychodu w spółce? Czy u dyrektora powstaje przychód (źródło przychodu: należności ze stosunku pracy) i czy wypłacane kwoty stanowią podstawę wymiaru składek ZUS? Oprócz wynagrodzenia z umowy o pracę dyrektor otrzymuje co miesiąc honorarium za członkostwo w zarządzie spółki i pełnienie w nim funkcji prezesa (na podstawie powołania). Od tego wynagrodzenia pobieramy zaliczkę na podatek dochodowy (źródło przychodu: udział w organach stanowiących osób prawnych), nie naliczamy natomiast składek ZUS. Czy postępujemy prawidłowo? [/b]

Co do zasady ponoszone przez pracodawcę świadczenia na rzecz pracownika są dla niego opodatkowanym przychodem. Tak też będzie ze zwrotem kosztów dojazdu do pracy. Zwolnienia, które przewiduje ustawa o PIT, dotyczą tylko niektórych kategorii pracowników i funkcjonariuszy, w stosunku do których zakład pracy ma ustawowy obowiązek poniesienia kosztów dojazdów (m.in. policjanci). Tak więc w opisanym przypadku zwrócone wydatki na dojazd będą przychodem ze stosunku pracy, do którego należy zastosować koszty określone w art. 8 ust. 3 nowelizacji ustawy o PIT z 16 listopada 2006 r.

Jeśli chodzi o składki, to stosownie do § 2 ust. 1 pkt 26 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=77617]rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.)[/mail] podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników nie stanowią m.in. korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów płacowych lub innych przepisów o wynagradzaniu, polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych od detalicznych artykułów, przedmiotów lub usług oraz na korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. W opisanej sytuacji pracownik nie otrzymuje biletu, ale zwrot jego równowartości. Taki przychód, jako niewymieniony w przywołanym przepisie, jest wliczany do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

Moim zdaniem kwoty zwracane dyrektorowi za dojazd do pracy (taki obowiązek wynika z umowy) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów spółki.

Spółka prawidłowo kwalifikuje otrzymywane przez dyrektora honorarium za członkostwo w zarządzie na podstawie powołania. Jest to działalność wykonywana osobiście. Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o PIT zalicza się do niej przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych. W tym wypadku spółka musi zastosować koszty uzyskania przychodu określone w art. 8 ust. 4 nowelizacji z 16 listopada 2006 r.

Od otrzymywanego przez dyrektora honorarium spółka nie musi naliczać składek ZUS w przypadku, gdy członkostwo w zarządzie wynika z uchwały o powołaniu i nie wchodzi tym samym w zakres jego obowiązków wynikających z umowy o pracę.

[i]Andrzej Ossowski i Rafał Macierza są radcami prawnymi w Kancelarii Adwokatów i Radców P. J. Sowisło z Poznania[/i]