[b]Prowadzę działalność gospodarczą (przewóz ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton) opodatkowaną 5,5-proc. ryczałtem ewidencjonowanym. Razem z ojcem zamierzam zawrzeć spółkę cywilną, która będzie zajmowała się działalnością ubezpieczeniową. Ojciec także prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przewozie ładunków taborem samochodowym (jest opodatkowany według skali). Czy z chwilą zawiązania spółki utracę prawo do opodatkowania ryczałtem działalności dotyczącej przewozu ładunków taborem?[/b] [b]Nie.[/b] Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 października 2009 r. (ILPB1/415-773/09-2/AA).[/b]
Czytamy w niej, że „przepisy prawa podatkowego traktują działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki cywilnej jako odrębną działalność, niezwiązaną z pozarolniczą działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie oraz niebędącą jej częścią.
Odrębny charakter rozpoczętej działalności prowadzonej w formie spółki cywilnej powoduje, że należy potraktować ją jako nowe przedsięwzięcie, a nie poszerzenie zakresu funkcjonującego dotychczas, opodatkowanego zryczałtowanym podatkiem dochodowym”.
Okoliczności powodujące utratę prawa do opodatkowania działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wymienia art. 8 ustawy.
Nie ma tam mowy o wyłączeniu opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności wykonywanej samodzielnie zryczałtowanym podatkiem dochodowym z powodu rozpoczęcia działalności w formie spółki cywilnej, opodatkowanej na zasadach ogólnych.
Oznacza to zatem, że z chwilą zawiązania spółki cywilnej czytelniczka nie utraci prawa do opodatkowania działalności gospodarczej dotyczącej przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A837803DCE4224A03ACA844D681AB791?id=77426]ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU nr 144, poz. 930 ze zm.)[/link][/i]