Ważna interpretacja dla spółek, które nie płacą pensji swoim wspólnikom. Skarbówka uznała, że świadczenie usług bez wynagrodzenia trzeba opodatkować.
– Fiskus chętnie nalicza przychód firmom, które dostają coś za darmo. Jeśli chodzi jednak o niewypłacanie wynagrodzenia członkom zarządu, którzy byli jednocześnie wspólnikami w ostatnich latach, skarbówkę przekonywały argumenty, że działają oni w swoim interesie, mają bowiem prawo do udziału w zysku. Nie można więc uznać, że ich świadczenia są nieodpłatne, a spółka ma przychód – mówi Marcin Sobieszek, doradca podatkowy, partner w ATA Finance.
Świadczenia za darmo
Takich argumentów użyła też we wniosku o interpretację spółka z o.o. działająca w branży telekomunikacyjnej i informatycznej. Funkcję prezesa pełni w niej większościowy wspólnik. Umowa spółki zobowiązuje go do wykonywania określonych świadczeń na jej rzecz. Podobnie jest z pozostałymi wspólnikami. Spółka podkreśla, że są to inne świadczenia niż wynikające z pełnienia funkcji prezesa lub członka zarządu. Przykładowo pozyskiwanie klientów, sprzedaż produktów i usług, prowadzenie działań marketingowych.
Czy wykonywanie tych czynności bez wynagrodzenia powoduje, że spółka uzyskuje przychód z nieodpłatnych świadczeń (który należy opodatkować)? Twierdzi, że nie. Podkreśla, że wspólnikom z tytułu udziału w spółce przysługują określone prawa, w tym do dywidendy. Nałożenie na nich dodatkowych obowiązków jest z tym związane. Wykonywane przez nich czynności są więc ekwiwalentne, a spółka nie ma przychodu.
Fiskus miał jednak inne zdanie. Przypomniał, że w prawie podatkowym pojęcie nieodpłatnych świadczeń rozumie się szeroko. Obejmuje wszystkie zdarzenia prawne i gospodarcze, których skutkiem jest nieodpłatne (tj. niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu) przysporzenie w majątku, mające konkretny wymiar finansowy. Nieodpłatnym świadczeniem jest zdarzenie, którego następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, tj. takie, w którym korzyść majątkową ma otrzymać tylko jedna strona.
Tak jest właśnie – w opinii skarbówki – w opisanej sprawie. Spółka jest bowiem zobowiązana do wypłaty wynagrodzenia za otrzymane od wspólników dodatkowe świadczenia. Nawet wtedy, gdy nie wykazuje zysku. Tak wynika z art. 176 kodeksu spółek handlowych. Jeśli więc wspólnicy świadczą usługi bez wynagrodzenia po stronie spółki, wystąpi przysporzenie majątkowe. Udział wspólników w ewentualnych zyskach spółki tego nie zmienia.
Reasumując, usługi bez wynagrodzenia są nieodpłatnym świadczeniem. Spółka uzyskuje z tego tytułu przychód, który musi opodatkować.
Zarządzanie bez przychodu
– Fiskus najwyraźniej uznał, że wykonywane przez prezesa i innych wspólników czynności wykraczają poza zarząd spółką. Należy się za nie wynagrodzenie, a skoro go nie przyznano, spółka uzyskała korzyść – tłumaczy Marcin Sobieszek. Dodaje, że brak wynagrodzenia za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie, czyli czynności należące do podstawowych zadań zarządu, nie powinien powodować takich skutków. Przepisy mówią bowiem o jego przyznaniu tylko przy wykonywaniu dodatkowych świadczeń, takich jak opisane w interpretacji.
– Oczywiście można argumentować, że takie dodatkowe świadczenia też są ekwiwalentne, bo wspólnicy wykonują je w celu zwiększenia zysku spółki i co za tym idzie – swojego. Ale jak pokazuje opisana sprawa, fiskusa to nie przekonuje – podsumowuje Sobieszek.
Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4010. 11.2018.5.MZ
masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl
Wynagrodzenie do PIT-8C
Wynagrodzenie wspólnika za wykonywane przez niego usługi (określone na podstawie art. 176 kodeksu spółek handlowych) jest zaliczane do przychodów z innych źródeł.
Spółka nie musi pobierać od wypłacanych kwot zaliczek na podatek dochodowy, wystawia natomiast po zakończeniu roku informację PIT-8C. Wykazane w niej przychody wspólnik wpisuje do swojego zeznania rocznego i po zsumowaniu z innymi oraz obliczeniu dochodu płaci podatek według skali.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (nr 0114-KDIP3-3.4011.244.2017.1.MS1). Wystąpiła o nią spółka z o.o., która wypłaca wspólnikowi wynagrodzenie za wykonywane dla niej usługi informatyczne i administracyjne. Fiskus potwierdził, że spółka nie pełni obowiązków płatnika, jedyny jej obowiązek to sporządzenie informacji PIT-8C.