Reklama
Rozwiń

Zmiany w JPK-VAT: Szachowa roszada czy cyrkowa żonglerka danymi

Ministerstwo Finansów szykuje roszadę w danych JPK_VAT. Jednak, inaczej niż w partii szachów, w rozgrywce na polu JPK sukcesowi będzie sprzyjać raczej współpraca pomiędzy zawodnikami (fiskusem i podatnikami), niż granie „na siebie".

Publikacja: 13.09.2017 02:00

Zmiany w JPK-VAT: Szachowa roszada czy cyrkowa żonglerka danymi

Foto: 123RF

W sierpniu zakończyła się pierwsza faza konsultacji podatkowych w sprawie zmian w JPK_VAT. Ich celem było zebranie dotychczasowych doświadczeń podatników i władz skarbowych oraz ustalenie możliwych zmian w zakresie i sposobie raportowania informacji o rozliczeniach VAT.

Ministerstwo Finansów przedstawiło wstępne propozycje zmian w katalogu danych w kolejnych wersjach pliku JPK_VAT. Wiele z nich jest słusznych, ale niektóre powodują obawy podatników ze względu na przewidywany duży nakład pracy i kosztów w procesie gromadzenia, weryfikacji i raportowania nowych danych. Z drugiej strony, w większości systemów księgowych dostępne są „na wyciągnięcie ręki" cenne (z perspektywy administracji skarbowej analizującej elektroniczną ewidencję VAT) informacje, które mogłyby stanowić swoisty zamiennik pewnych trudnych do pozyskania danych proponowanych przez resort finansów. A zatem zabawmy się w „konstruktywny JPKowy data trading", gdzie rozpatrując możliwość „odwołania" niektórych propozycji fiskusa, musimy jednocześnie wskazać nowy rodzaj informacji, wartościowej dla administracji skarbowej i zwiększającej efektywności kontroli danych w plikach JPK.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem