Reklama
Rozwiń

PIT: najem może być korzystniejszy w firmie

Rozmowa | Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce

Publikacja: 10.08.2017 06:00

PIT: najem może być korzystniejszy w firmie

Foto: 123RF

Rz: Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady opodatkowania najmu prywatnego, tj. wykluczyć możliwość takiego wyboru dla osób osiągających z tego rodzaju działalności minimum 100 tys. zł rocznie. Czy ten sposób w ogóle się opłaca, czy lepiej jednak wybrać działalność gospodarczą??

Grzegorz Grochowina: Szkopuł w tym, że nie jest powiedziane, że podatnik może wybrać rozliczenie najmu w działalności gospodarczej. Można stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie, tj. ustawa o PIT przypisuje przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, jeśli podatnik prowadzi działalność w sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk. O przypisaniu do tego źródła przesądzają więc kryteria obiektywne. Niemniej są one na tyle nieprecyzyjne, że w praktyce w niektórych przypadkach rzeczywiście decyzja podatnika może być kluczowa. Potwierdza to przykładowo niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Admi- nistracyjnego w Gdańsku, w którym sąd uznał, że wobec braku sformułowania przez ustawodawcę wyraźnych reguł klasyfikacji przychodów z najmu do jednego z dwóch konkurencyjnych źródeł, decydujące znaczenie należy przyznać decyzji samego podatnika (wyrok z 28 czerwca 2017 r., I SA/Gd 727/17). Wybór ten przede wszystkim powinien się przejawiać ujęciem mieszkania w firmowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie