Reklama
Rozwiń

PIT: najem może być korzystniejszy w firmie

Rozmowa | Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce

Publikacja: 10.08.2017 06:00

PIT: najem może być korzystniejszy w firmie

Foto: 123RF

Rz: Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady opodatkowania najmu prywatnego, tj. wykluczyć możliwość takiego wyboru dla osób osiągających z tego rodzaju działalności minimum 100 tys. zł rocznie. Czy ten sposób w ogóle się opłaca, czy lepiej jednak wybrać działalność gospodarczą??

Grzegorz Grochowina: Szkopuł w tym, że nie jest powiedziane, że podatnik może wybrać rozliczenie najmu w działalności gospodarczej. Można stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie, tj. ustawa o PIT przypisuje przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, jeśli podatnik prowadzi działalność w sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk. O przypisaniu do tego źródła przesądzają więc kryteria obiektywne. Niemniej są one na tyle nieprecyzyjne, że w praktyce w niektórych przypadkach rzeczywiście decyzja podatnika może być kluczowa. Potwierdza to przykładowo niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Admi- nistracyjnego w Gdańsku, w którym sąd uznał, że wobec braku sformułowania przez ustawodawcę wyraźnych reguł klasyfikacji przychodów z najmu do jednego z dwóch konkurencyjnych źródeł, decydujące znaczenie należy przyznać decyzji samego podatnika (wyrok z 28 czerwca 2017 r., I SA/Gd 727/17). Wybór ten przede wszystkim powinien się przejawiać ujęciem mieszkania w firmowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?