Aktualizacja: 10.08.2017 06:00 Publikacja: 10.08.2017 06:00
Foto: 123RF
Rz: Ministerstwo Finansów chce zmienić zasady opodatkowania najmu prywatnego, tj. wykluczyć możliwość takiego wyboru dla osób osiągających z tego rodzaju działalności minimum 100 tys. zł rocznie. Czy ten sposób w ogóle się opłaca, czy lepiej jednak wybrać działalność gospodarczą??
Grzegorz Grochowina: Szkopuł w tym, że nie jest powiedziane, że podatnik może wybrać rozliczenie najmu w działalności gospodarczej. Można stwierdzić, że jest wręcz przeciwnie, tj. ustawa o PIT przypisuje przychody ze źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, jeśli podatnik prowadzi działalność w sposób zorganizowany, ciągły i nastawiony na zysk. O przypisaniu do tego źródła przesądzają więc kryteria obiektywne. Niemniej są one na tyle nieprecyzyjne, że w praktyce w niektórych przypadkach rzeczywiście decyzja podatnika może być kluczowa. Potwierdza to przykładowo niedawny wyrok Wojewódzkiego Sądu Admi- nistracyjnego w Gdańsku, w którym sąd uznał, że wobec braku sformułowania przez ustawodawcę wyraźnych reguł klasyfikacji przychodów z najmu do jednego z dwóch konkurencyjnych źródeł, decydujące znaczenie należy przyznać decyzji samego podatnika (wyrok z 28 czerwca 2017 r., I SA/Gd 727/17). Wybór ten przede wszystkim powinien się przejawiać ujęciem mieszkania w firmowej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Przepisu, który przerwał możliwość rozpoczętej amortyzacji podatkowej, nie da się pogodzić z konstytucyjną zasadą ochrony interesów w toku.
W uchwalonej przez Sejm noweli do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych na nowo zdefiniowano budowle.
Ministerstwo Finansów poinformowało o odroczeniu obowiązku integracji kas rejestrujących z terminalami do końca marca 2025 r. Docelowo obowiązek ten ma zostać zniesiony.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Automatyzacja rozliczeń podatkowych jest wymuszona prawem, ale może przynieść też korzyści dla samych podatników.
Gdy pracodawca zwraca pracownikowi koszty służbowego przejazdu taksówką, to co do zasady powstaje u niego przychód ze stosunku pracy opodatkowany PIT – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.
Od zbycia nieruchomości w zamian za odpłatną rentę nie ma PIT, bo w tym przypadku nie da się ustalić przychodu.
O tym czy opłacanie przez spółkę grupowej polisy od odpowiedzialności cywilnej może powodować powstanie przychodu podatkowego u beneficjenta, decyduje sposób określenia podmiotów objętych ochroną.
Jeżeli w dniu planowego zawarcia umowy o prowadzenie PPK pracownik przebywa na urlopie bezpłatnym, trzeba sprawdzić, czy w tym miesiącu uzyskał ze stosunku pracy przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W przypadku gdy pracownik uzyskał taki przychód, termin „zapisania” go do PPK nie ulega przesunięciu.
Przedsiębiorcy, którzy ubezpieczyli firmowy majątek, otrzymają odszkodowania od ubezpieczycieli za zniszczenia powstałe w wyniku powodzi. Muszą pamiętać, aby te kwoty wykazać jako przychód i opodatkować CIT.
Opodatkowanie wyrównawcze ma sprawić, żeby żadna duża grupa podatkowa o obrotach powyżej 750 mln euro w roku nie płaciła efektywnie niższego podatku niż 15 proc.
• Sejm uchwalił kasowy PIT. Jest nowy limit przychodów • Czy skarbówka może żądać od podatnika tworzenia dodatkowej dokumentacji? • Pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi - oto szczegóły • Czy firma musi opodatkować odszkodowanie za powódź? • Czy zerowa stawka VAT na pomoc dla powodzian wyklucza odliczenia? • Upadłość przedsiębiorstwa - czy powodzian obowiązują inne zasady? • Ważne terminy na ten tydzień
Przy spełnieniu ustawowych warunków samo nabycie akcji jako zdarzenie następujące w wyniku realizacji programu motywacyjnego nie stanowi przychodu do opodatkowania dla beneficjentów programu.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas