Aktualizacja: 10.04.2017 05:40 Publikacja: 10.04.2017 05:40
Foto: 123RF
Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 221a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (obowiązującym od 1 marca 2017 r.), w przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, odwołanie od niej rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Podobną treść zawiera art. 83 ust. 6 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).
Zasada ta wzbudza uzasadnione kontrowersje i jest formą kompromisu, na jaki zdecydował się ustawodawca. W pierwotnych projektach ustawy o KAS przewidziano bowiem bardziej radykalne rozwiązanie, przewidujące, że od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego nie przysługuje żadne odwołanie i możliwa jest jedynie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy można znaleźć argumentację, że wcześniejsze odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego do organu wyższego stopnia (dyrektora izby skarbowej) było tylko formalnością i jedynie spowalniało całe postępowanie, gdyż takie odwołanie zwykle nie było uwzględniane. Z tego powodu rezygnacja z odwołania na rzecz możliwości bezpośredniego złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego miała w zamyśle skrócić postępowanie. W rzeczywistości jednak niejednokrotnie zdarzało się, że dyrektor izby skarbowej, po zapoznaniu się z argumentacją podatnika, przyznawał mu rację, dzięki czemu sprawa nie musiała w ogóle trafiać do sądu administracyjnego. W konsekwencji, postępowanie skracało się właśnie dzięki weryfikacji decyzji przez organ wyższego stopnia (dyrektora izby skarbowej).
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Jeśli przedsiębiorca potrzebuje do działalności rzeczy chroniących go przed różnymi zagrożeniami, może zaliczyć...
Choć do uruchomienia KSeF pozostało jeszcze dziewięć miesięcy, to eksperci radzą: przygotowania warto rozpocząć...
Zwolnienie z cła i VAT towarów przeznaczonych do nieodpłatnego udostępniania osobom uciekającym przed agresją Ro...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Umorzenie postępowania karnego skarbowego z powodu braku znamion czynu zabronionego może stanowić przesłankę świ...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas