Reklama
Rozwiń

Odwołanie od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego

Od 1 marca br. od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego można się odwołać... do naczelnika urzędu celno-skarbowego. Wyłącza to potencjalną możliwość szybkiego zamknięcia sprawy, którą faktycznie będzie mógł zweryfikować jedynie sąd.

Publikacja: 10.04.2017 05:40

Odwołanie od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego

Foto: 123RF

Zgodnie z obecnym brzmieniem art. 221a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (obowiązującym od 1 marca 2017 r.), w przypadku wydania decyzji w pierwszej instancji przez naczelnika urzędu celno-skarbowego, odwołanie od niej rozpatruje ten sam organ podatkowy, stosując odpowiednio przepisy o postępowaniu odwoławczym. Podobną treść zawiera art. 83 ust. 6 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Zasada ta wzbudza uzasadnione kontrowersje i jest formą kompromisu, na jaki zdecydował się ustawodawca. W pierwotnych projektach ustawy o KAS przewidziano bowiem bardziej radykalne rozwiązanie, przewidujące, że od decyzji naczelnika urzędu celno-skarbowego nie przysługuje żadne odwołanie i możliwa jest jedynie skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego. W uzasadnieniu do projektu ustawy można znaleźć argumentację, że wcześniejsze odwołanie od decyzji naczelnika urzędu skarbowego do organu wyższego stopnia (dyrektora izby skarbowej) było tylko formalnością i jedynie spowalniało całe postępowanie, gdyż takie odwołanie zwykle nie było uwzględniane. Z tego powodu rezygnacja z odwołania na rzecz możliwości bezpośredniego złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego miała w zamyśle skrócić postępowanie. W rzeczywistości jednak niejednokrotnie zdarzało się, że dyrektor izby skarbowej, po zapoznaniu się z argumentacją podatnika, przyznawał mu rację, dzięki czemu sprawa nie musiała w ogóle trafiać do sądu administracyjnego. W konsekwencji, postępowanie skracało się właśnie dzięki weryfikacji decyzji przez organ wyższego stopnia (dyrektora izby skarbowej).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem