Reklama
Rozwiń

VAT: korekta odliczenia z zastosowaniem prewspółczynnika

Na etapie ustalania rocznej korekty wolno zmienić sposób określania preproporcji, który został przyjęty przy jej wstępnej kalkulacji, jeśli nowa metoda będzie bardziej reprezentatywna dla zakończonego roku podatkowego.

Publikacja: 20.02.2017 01:00

VAT: korekta odliczenia z zastosowaniem prewspółczynnika

Foto: 123RF

Minął rok od wprowadzenia do ustawy o VAT szczególnych zasad ustalania wartości podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług do celów działalności gospodarczej, jak i celów nieuznawanych za taką działalność. Chodzi tu o art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT, które ustalają procedurę obniżania podatku należnego o wartość podatku naliczonego na podstawie tzw. prewspółczynnika, czyli proporcji pozwalającej na szacunkowe określenie wartości podlegającego odliczeniu podatku naliczonego. O ile jednak procedura proporcjonalnego odliczania VAT na podstawie ww. regulacji została wdrożona przez podatników obowiązanych do jej stosowania już ponad rok temu, o tyle stosujący ją podatnicy po raz pierwszy staną przed koniecznością finalnego ustalenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w ubiegłym roku. Dzieje się tak z uwagi na obowiązek rocznej korekty wartości podatku naliczonego, wstępnie odliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, którą wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej składanej przez podatników kontynuujących działalność za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy korekta. Oznacza to zatem, że podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych są obowiązani są do zrobienia tej rocznej korekty podatku naliczonego – odliczonego na zasadach art. 86 ust. 2a ustawy o VAT – w deklaracji VAT składanej za styczeń 2017 r. Termin złożenia tej deklaracji, a tym samym termin dokonania rocznej korekty podatku naliczonego w roku 2017 upływa 27 lutego (25 lutego przypada w sobotę). Oczywiście tym podatnikom, którzy rozliczają się kwartalnie, pozostało więcej czasu na rozliczenie rocznej korekty, gdyż deklarację za pierwszy okres rozliczeniowy w bieżącym roku będą składali dopiero w terminie do 25 kwietnia 2017 r. Na marginesie warto jednak zwrócić uwagę, że w związku z nowelizacją ustawy o VAT w bieżącym roku znacznie zawężono dopuszczalność rozliczania się z podatku raz na kwartał.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Świąteczna oferta! Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Nowy obowiązek podatkowy dla dużych firm. Chodzi o cyfrowe rozliczenia
Podatki
Ogłoszono nowy limit ulgi na składkę zdrowotną dla przedsiębiorców
Podatki
Sąd: podejrzenie o oszustwo podatkowe nie zawiesza biegu terminu przedawnienia
Podatki
Podatek globalny ważną nowością na 2025 rok. Ustawa będzie zmieniana
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Zawarcie ugody nie oznacza, że wydatek jest kosztem
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku