Aktualizacja: 20.02.2017 01:00 Publikacja: 20.02.2017 01:00
Foto: 123RF
Minął rok od wprowadzenia do ustawy o VAT szczególnych zasad ustalania wartości podatku naliczonego wynikającego z nabycia towarów i usług do celów działalności gospodarczej, jak i celów nieuznawanych za taką działalność. Chodzi tu o art. 86 ust. 2a-2h ustawy o VAT, które ustalają procedurę obniżania podatku należnego o wartość podatku naliczonego na podstawie tzw. prewspółczynnika, czyli proporcji pozwalającej na szacunkowe określenie wartości podlegającego odliczeniu podatku naliczonego. O ile jednak procedura proporcjonalnego odliczania VAT na podstawie ww. regulacji została wdrożona przez podatników obowiązanych do jej stosowania już ponad rok temu, o tyle stosujący ją podatnicy po raz pierwszy staną przed koniecznością finalnego ustalenia wartości podatku naliczonego podlegającego odliczeniu w ubiegłym roku. Dzieje się tak z uwagi na obowiązek rocznej korekty wartości podatku naliczonego, wstępnie odliczonego z zastosowaniem prewspółczynnika, którą wykazuje się w deklaracji rozliczeniowej składanej przez podatników kontynuujących działalność za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, którego dotyczy korekta. Oznacza to zatem, że podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych są obowiązani są do zrobienia tej rocznej korekty podatku naliczonego – odliczonego na zasadach art. 86 ust. 2a ustawy o VAT – w deklaracji VAT składanej za styczeń 2017 r. Termin złożenia tej deklaracji, a tym samym termin dokonania rocznej korekty podatku naliczonego w roku 2017 upływa 27 lutego (25 lutego przypada w sobotę). Oczywiście tym podatnikom, którzy rozliczają się kwartalnie, pozostało więcej czasu na rozliczenie rocznej korekty, gdyż deklarację za pierwszy okres rozliczeniowy w bieżącym roku będą składali dopiero w terminie do 25 kwietnia 2017 r. Na marginesie warto jednak zwrócić uwagę, że w związku z nowelizacją ustawy o VAT w bieżącym roku znacznie zawężono dopuszczalność rozliczania się z podatku raz na kwartał.
Od 1 stycznia największe firmy będą musiały stosować nowe reguły księgowania dla celów raportowania CIT w formie elektronicznej. Ten obowiązek będzie stopniowo rozszerzany.
Przedsiębiorcy rozliczający się liniowym PIT mogą zaliczyć składkę zdrowotną do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyć od dochodu. W 2025 r. do wysokości 12,9 tys. zł.
Do zawieszenia biegu terminu przedawnienia nie wystarczy wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Musi być związek między podejrzeniem ich popełnienia i niewykonaniem zobowiązań.
Jedną z najważniejszych podatkowych nowości roku 2025 będzie globalny podatek wyrównawczy. Ustawa już istnieje, ale rząd zapowiada jej uzupełnianie.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Fiskus twierdzi, że odszkodowanie wypłacone sąsiedniej firmie za spalony budynek nie jest podatkowym kosztem. Nie ma bowiem związku z przychodem z działalności.
Nadejście nowego roku to często czas postanowień. Mogą one dotyczyć różnych obszarów naszego życia, choć z ich realizacją… bywa różnie. Warto więc skupić się na takich, które są dość proste w wykonaniu i jednocześnie przyniosą nam wymierne korzyści, wygodę i spokój. Pomoże w tym aplikacja PeoPay Banku Pekao S.A. z którą można ćwiczyć dobre nawyki finansowe, uporządkować swój budżet i oszczędzić.
• ZUS pisze do przedsiębiorców i przyznaje wakacje składkowe za grudzień • Do obiecanej reformy składki zdrowotnej ciągle daleko • Zmiany w składce zdrowotnej niekonstytucyjne? • Podejrzenie o oszustwo podatkowe a bieg terminu przedawnienia. Wyrok • Czy odszkodowanie na podstawie ugody można zaliczyć w koszty? • VAT a sprzedaż samochodu po leasingu • Sąd o odliczeniu VAT od kantyny dla pracowników • Spór o udzielanie porad podatkowych. Doradcy kontra księgowi • Kary za nielegalne zatrudnienie cudzoziemców w górę • Ważne terminy na ten tydzień
Nie będzie oskarżania podatników o przestępstwa tylko po to, by wydobyć z nich zaległe podatki. Ministerstwo Finansów zapowiada usunięcie kontrowersyjnego przepisu, który na to pozwala.
Za zaległe składki ZUS wspólnicy spółki cywilnej odpowiadają solidarnie. Czy ma znaczenie wysokość wkładu poszczególnych wspólników albo zawinione działania jednego z nich?
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z listopada 2024 r.
Pomimo trudności w ich uzyskaniu interpretacje indywidualne nadal są dla podatników skutecznym narzędziem zapewnienia sobie pewności odnośnie do prawa podatkowego i ułatwiającym świadome podejmowanie decyzji biznesowych czy osobistych.
Od 1 stycznia 2025 r. zmienią się zasady opodatkowania podatkiem VAT dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków. Kontrowersje wzbudziło opodatkowanie monet ze srebra będących przedmiotami kolekcjonerskimi. Zdaniem komentatorów, nowe przepisy zdziesiątkują polski rynek srebra inwestycyjnego.
Związanie oceną prawną sądu wyklucza możliwość zwrócenia się przez organ interpretacyjny, ponownie rozpoznający sprawę, o wydanie opinii klauzulowej.
Opinia szefa KAS w zakresie ewentualnego nadużycia prawa, w kontekście postępowań interpretacyjnych, co do zasady, nie ma charakteru wiążącego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas