Aktualizacja: 08.11.2016 06:18 Publikacja: 07.11.2016 16:39
Foto: Fotolia.com
Nawet jeśli środek trwały kupiliśmy za pieniądze z dotacji, to i tak przy jego sprzedaży możemy naliczyć koszty. Dzięki temu mamy mniejszy dochód z transakcji i zapłacimy niższy podatek. Tak wynika ze zmienianych ostatnio seryjnie przez ministra finansów interpretacji.
Przykładowo w sprawie przedsiębiorcy, który za pieniądze z dotacji z urzędu pracy kupił pawilon handlowy i ladę chłodniczą. Wprowadził je do ewidencji środków trwałych i amortyzował. Odpisów nie zaliczał do podatkowych kosztów. Zabraniają bowiem tego przepisy (konkretnie art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PIT). Chciał jednak naliczyć koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży majątku. Twierdził, że takim kosztem jest niezamortyzowana wartość środków trwałych. Izba Skarbowa w Katowicach się na to nie zgodziła. Jej zdaniem, skoro przedsiębiorca nie poniósł ekonomicznego ciężaru wydatków na nabycie środków trwałych, to nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży.
Nie można instrumentalnie traktować przepisów o pomocy publicznej, by tylko odmówić zwolnienia z podatku. Taki j...
Po zmianach w składce zdrowotnej w 2026 r. przedsiębiorcy będą musieli na nowo przeliczyć, co się im bardziej op...
Pomysł „egzekucji fakturowej” może zredukować liczbę sporów o niezapłacone należności. Eksperci uważają, że nale...
Urzędy skarbowe dostały raporty o internetowych transakcjach, prawie 300 tys. sprzedających w sieci może znaleźć...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedsiębiorca nie zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wyżywienie, leczenie i wyposażenie psa pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas