Reklama
Rozwiń

Janina Fornalik: Przedsiębiorców czeka rewolucja w fakturowaniu

Krajowy System e-Faktur uprości rozliczenia, ale jego wdrożenie będzie ogromnym wyzwaniem, do którego należy zacząć się przygotowywać już teraz – mówi Janina Fornalik, doradca podatkowy, partner w MDDP.

Publikacja: 12.06.2022 19:19

Janina Fornalik, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP

Janina Fornalik, doradca podatkowy, starszy menedżer w MDDP

Foto: materiały prasowe

Przedsiębiorcy mogą obecnie dobrowolnie wystawiać faktury w Krajowym Systemie e-Faktur, ale w 2023 r. ma to być już obowiązek. Co to znaczy w praktyce?

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy mogą dobrowolnie wystawiać faktury ustrukturyzowane przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). To tylko jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji. Nadal można stosować faktury papierowe i „zwykłe” faktury elektroniczne, np. przesyłane pocztą elektroniczną w formacie PDF. Komisja Europejska przygotowała już jednak wstępną zgodę na postulowane przez Polskę obligatoryjne stosowanie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu KSeF. Może to nastąpić od 1 kwietnia 2023 r., jednak pojawiły się nieoficjalnie informacje z Ministerstwa Finansów o przesunięciu tego terminu, być może na lipiec 2022 r.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0