Czas stosowania certyfikatu rezydencji zależy od jego zapisów

Jeśli dokument potwierdzający rezydencję nie ma okresu ważności, to spółka uwzględnia go w odniesieniu do płatności zrealizowanych w okresie 12 miesięcy od dnia jego wydania.

Publikacja: 18.05.2016 02:00

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła w interpretacji z 28 kwietnia 2016 r. (IBPB-1-3/4510-318/16/TS) kwestię stosowania certyfikatu rezydencji.

Z pytaniem zwróciła się spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która zamierza nabywać świadczenia od osób prawnych z siedzibą w innych krajach. Spółka wypłaca należności na rzecz usługodawców zagranicznych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT będzie musiała jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w dniu wypłaty. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Spółka każdorazowo będzie zwracać się do usługodawców zagranicznych o przedstawienie aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem