Reklama
Rozwiń

Czas stosowania certyfikatu rezydencji zależy od jego zapisów

Jeśli dokument potwierdzający rezydencję nie ma okresu ważności, to spółka uwzględnia go w odniesieniu do płatności zrealizowanych w okresie 12 miesięcy od dnia jego wydania.

Publikacja: 18.05.2016 02:00

Izba Skarbowa w Katowicach rozstrzygnęła w interpretacji z 28 kwietnia 2016 r. (IBPB-1-3/4510-318/16/TS) kwestię stosowania certyfikatu rezydencji.

Z pytaniem zwróciła się spółka mająca siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która zamierza nabywać świadczenia od osób prawnych z siedzibą w innych krajach. Spółka wypłaca należności na rzecz usługodawców zagranicznych. Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy o CIT będzie musiała jako płatnik pobierać zryczałtowany podatek dochodowy w dniu wypłaty. Zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji. Spółka każdorazowo będzie zwracać się do usługodawców zagranicznych o przedstawienie aktualnego certyfikatu rezydencji podatkowej.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?
Podatki
Fiskus przyłapał doradcę podatkowego na rozliczaniu w koszty wydatków na drogie ubrania, meble i wycieczki
Podatki
Ważne zmiany w kontroli podatników. Cały Sejm za
Podatki
Fundusze inwestycyjne i spółki holdingowe. Łatwiej będzie o zwolnienie z CIT