Reklama
Rozwiń

Czy trzeba płacić VAT z tytułu nieodpłatnego udostępnienia firmowego auta pracownikom?

Spółka, która zezwala zatrudnionym w niej osobom na prywatne jazdy służbowym samochodem, nie pobierając za to żadnych opłat, nie wykonuje czynności opodatkowanej, jeśli od zakupu pojazdu odliczyła tylko 50 proc. VAT.

Publikacja: 13.04.2016 02:00

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Spółka (podatnik VAT czynny) posiada samochody osobowe – środki trwałe nabyte po 1 kwietnia 2014 r. Na podstawie umów zawartych z pracownikami umożliwia niektórym z nich nieodpłatne korzystanie z aut także w celach prywatnych. W zakresie przychodu pracownika ustalany jest jedynie ryczałtowy przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia w wysokości 250 zł lub 400 zł, w zależności od pojemności silnika samochodu. Za kwotę podatku naliczonego przy zakupie samochodów przyjęła jedynie 50 proc. VAT wynikającego z faktury zakupu danego pojazdu i tak ustaloną kwotę odliczyła w deklaracji. W stosunku do tych pojazdów spółce przysługuje ograniczone prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż służą one tzw. działalności mieszanej – spółka nie prowadzi ewidencji przebiegu pojazdu ani nie składała w urzędzie skarbowym informacji VAT-26. Czy ma obowiązek odprowadzenia VAT należnego z tytułu nieodpłatnego świadczenia w postaci udostępnienia samochodów wybranym pracownikom do jazd prywatnych? – pyta czytelniczka.

Pozostało jeszcze 83% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem