Darmowe posiłki dla kierowników ponad limit z PIT

Niezależnie od formy, w jakiej firma zapewnia pracownikom wyżywienie w związku z podróżą służbową, ze zwolnienia korzysta tylko ta część, która nie przekracza wysokości diety określonej w przepisach wykonawczych.

Publikacja: 24.02.2016 01:00

Darmowe posiłki dla kierowników ponad limit z PIT

Foto: 123RF

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji szerokiego asortymentu zbiorników ciśnieniowych i sprzedaje swoje wyroby klientom ze wszystkich regionów świata.

W celu pozyskania klientów i prowadzenia rozmów z kontrahentami wysyła pracowników w podróże służbowe. Przysługujące zatrudnionym diety na pokrycie zryczałtowanych kosztów wyżywienia są ustalane na zasadach określonych w przepisach rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Spółka zamierza to zmienić. Zamiast diet chce przyznawać pracownikom na stanowiskach kierowniczych bezpłatne, całodzienne wyżywienie. Jego łączny koszt w podziale na poszczególne doby podróży służbowej będzie wyższy albo niższy od stawki diety w podróży krajowej lub stawek diet w poszczególnych państwach docelowych. Pracownicy zatrudnieni na stanowiskach kierowniczych będą nabywali posiłki w imieniu i na rachunek pracodawcy, płacąc albo jego kartami płatniczymi, albo z własnych środków. W tym drugim przypadku pracownicy będą otrzymywali zwrot środków po dostarczeniu oryginałów faktur. Spółka zapytała, czy po zmianie zasad przyznawania zwrotu kosztów wyżywienia będzie musiała pobierać i odprowadzać, jako płatnik, zaliczki na PIT, zwłaszcza w przypadkach, gdy łączny koszt wyżywienia kierowników w podziale na poszczególne doby pobytu w podróży służbowej będzie wyższy od stawki diety z rozporządzenia.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzedałeś w 2024 r. środek trwały? Możesz dopłacać składkę zdrowotną
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT