Kurz, dym z grilla i ogólne zanieczyszczenie przeszkadzają w prowadzeniu działalności. Ten argument nie przekonał urzędników, którzy wydali negatywną interpretację w sprawie rozliczenia wydatków na oczyszczacz powietrza.

Oczyszczacz powietrza w kosztach firmy? Skarbówka nie zostawia wątpliwości

Z pytaniem do skarbówki wystąpił przedsiębiorca zarabiający na produkcji filmów do internetu. Działalność prowadzi w wynajmowanym mieszkaniu. Jego codziennością jest siedzenie po kilkanaście godzin przy komputerze i innych elektronicznych sprzętach.

Pracę utrudnia mu zanieczyszczone miejskie powietrze, kurz oraz dym z sąsiednich ogrodów, gdzie rozpalane są grille i ogniska. Przez zanieczyszczenia ma ataki kaszlu astmatycznego i nie może nagrywać filmów. Kurz zatyka mu komputer, powodując problemy z jego działaniem i wymuszając częste serwisowanie. Za złą atmosferę w biurze wstydzi się też przed klientami.

Jak temu wszystkiemu zaradzić? Przedsiębiorca znalazł wyjście i zainwestował w oczyszczacz powietrza. Od tego momentu jego działalność stała się łatwiejsza.

„Dzięki oczyszczaczowi powietrza komputer i inne sprzęty nie przytykają się kurzem, nie ulegają przegrzaniu i spowolnieniu, nie wymagają częstego serwisowania, a także w tle planu nagraniowego nie lata kurz widoczny na ujęciach wideo” – pisze we wniosku o interpretację.

Czyste powietrze nie tak ważne dla skarbówki?

Czy wydatek można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca twierdzi, że tak, ponieważ oczyszczacz jest „potrzebny do zapewnienia ciągłości i komfortu pracy”.

Co na to fiskus? Zgodził się, że o jakość powietrza trzeba dbać. Ale nie znalazł związku między zakupem oczyszczacza a przychodami z działalności gospodarczej. Skarbówka uznała, że jest to wydatek osobisty, mający na celu poprawę poziomu życia.

„Zakup oczyszczacza powietrza jest jak najbardziej rekomendowany dla poprawy Pana jakości życia. Niemniej jednak wydatek ten nie pozostaje w ścisłym związku z ewentualnymi przychodami, które będzie Pan osiągać prowadząc działalność związaną z tworzeniem treści wideo na portale internetowe” – czytamy w interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Reasumując, przedsiębiorca nie może zaliczyć wydatku do firmowych kosztów i dzięki temu zaoszczędzić na podatku.

Numer interpretacji: 0114-KDIP3-1.4011.475.2024.2.AC