Aktualizacja: 20.08.2015 07:15 Publikacja: 20.08.2015 07:15
Szczególna procedura rozliczenia VAT nie dotyczy pośredników usług turystycznych
Foto: 123RF
Podmioty, które świadczą usługi turystyki, muszą pamiętać o szczególnej procedurze ich rozliczania. Obowiązek jej stosowania dotyczy także drobnych przedsiębiorców, często podejmujących działalność na rynku usług turystycznych sezonowo. W przypadku usług turystyki podstawą opodatkowania VAT jest bowiem marża pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jej prawidłowe rozpoznanie pozwala zatem na właściwe ustalenie wartości podatku należnego.
Przez marżę należy rozumieć różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca towarów lub usług, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu ich nabycia od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Chodzi tu o usługi będące składnikiem świadczonej usługi turystyki, takie jak np. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Jeżeli zatem lokalny touroperator organizuje przykładowo dla turystów kilkudniowe wycieczki morskie po wybrzeżu Bałtyku, to za usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty uznawana będzie nabywana od armatora usługa transportu morskiego, a także usługi hotelowo-noclegowe w miejscowościach portowych oraz usługi wyżywienia w trakcie rejsów lub zakwaterowania, oczywiście jeżeli nie są one świadczone przez touroperatora we własnym zakresie.
Drobne rzeczy sprowadzane spoza Unii Europejskiej mogą być zwolnione z VAT. Niezależnie od tego, czy nabywca prz...
Oddział spółki zagranicznej, która ma już NIP, nie musi mieć drugiego, własnego, żeby wywiązywać się z obowiązkó...
Jeśli spółka dostała od samorządu rekompensatę, która ma pokryć stratę z działalności i nie wypływa bezpośrednio...
Wydatki na wynagrodzenia pracowników mogą być kilkakrotnie wykorzystane w ramach ulg wspomagających innowacyjność.
Gdy kontrola u podatnika będzie się przedłużała, to nie zapłaci on odsetek od podatków za czas tej kontroli. To...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas