Czy touroperator zapłaci VAT od marży

W usługach turystyki podstawą opodatkowania jest marża pomniejszona o należny podatek. Jest to różnica między opłatą za wycieczkę a kosztami poniesionymi przez jej organizatora na nabycie usług dla bezpośredniej korzyści turysty. W przypadku tej procedury nie ma możliwości obniżenia VAT należnego o naliczony.

Publikacja: 20.08.2015 07:15

Szczególna procedura rozliczenia VAT nie dotyczy pośredników usług turystycznych

Szczególna procedura rozliczenia VAT nie dotyczy pośredników usług turystycznych

Foto: 123RF

Podmioty, które świadczą usługi turystyki, muszą pamiętać o szczególnej procedurze ich rozliczania. Obowiązek jej stosowania dotyczy także drobnych przedsiębiorców, często podejmujących działalność na rynku usług turystycznych sezonowo. W przypadku usług turystyki podstawą opodatkowania VAT jest bowiem marża pomniejszona o kwotę należnego podatku. Jej prawidłowe rozpoznanie pozwala zatem na właściwe ustalenie wartości podatku należnego.

Przez marżę należy rozumieć różnicę między kwotą, którą ma zapłacić nabywca towarów lub usług, a faktycznymi kosztami poniesionymi przez podatnika z tytułu ich nabycia od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Chodzi tu o usługi będące składnikiem świadczonej usługi turystyki, takie jak np. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie. Jeżeli zatem lokalny touroperator organizuje przykładowo dla turystów kilkudniowe wycieczki morskie po wybrzeżu Bałtyku, to za usługi nabywane dla bezpośredniej korzyści turysty uznawana będzie nabywana od armatora usługa transportu morskiego, a także usługi hotelowo-noclegowe w miejscowościach portowych oraz usługi wyżywienia w trakcie rejsów lub zakwaterowania, oczywiście jeżeli nie są one świadczone przez touroperatora we własnym zakresie.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT
Podatki
Koszty wynagrodzeń mogą dać korzyść wiele razy. Przyjazna podatnikom interpretacja
Podatki
Projekt: fiskus odpuści odsetki za czas kontroli. To spełnienie postulatu deregulacji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem