Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 12 grudnia 2014 r. (IPPP3/443-926/14-4/SM).

Wnioskodawca (spółka) sprzedaje energię elektryczną w różnych okresach rozliczeniowych. Korzysta również z usług Operatora Systemu Dystrybucyjnego, polegających m.in. na pomiarze faktycznych ilości energii elektrycznej dostarczonej nabywcom końcowym. Ze względu na uwarunkowania techniczne produkcji i przesyłu energii elektrycznej dane dotyczące sprzedaży energii elektrycznej różnią się od ilości faktycznie zużytych przez nabywców końcowych. Ponadto Operator Systemu Dystrybucyjnego przeprowadza analizę zużytej energii elektrycznej przez nabywców końcowych nawet do 15 miesięcy po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. W związku z tym wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia korekty faktury VAT – w zależności od wyniku pomiaru jest to faktura zwiększająca ilość sprzedanej energii elektrycznej (in plus) albo zmniejszająca ilość sprzedanej energii elektrycznej (in minus) nabywcom końcowym.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym spółka zadała dwa pytania:

1) Czy w przypadku wystawienia przez spółkę faktur korygujących in minus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na rzecz nabywców końcowych będzie mogła uwzględniać obniżenie podstawy opodatkowania w akcyzie w ramach bieżących deklaracji podatkowych bez obowiązku korygowania deklaracji, w których pierwotnie wykazano zobowiązanie podatkowe?

2) Czy w przypadku wystawienia przez spółkę faktur korygujących in plus z tytułu sprzedaży energii elektrycznej na rzecz nabywców końcowych będzie mogła uwzględniać podwyższenie podstawy opodatkowania w akcyzie w ramach bieżących deklaracji podatkowych bez obowiązku korygowania deklaracji, w których pierwotnie wykazano zobowiązanie podatkowe?

W uzasadnieniu spółka podała, że jej zdaniem w obu przypadkach będzie uprawniona do rozliczania podatku akcyzowego w deklaracji bieżącej, bez konieczności korekty deklaracji pierwotnej.

W wydanej interpretacji organ podatkowy podzielił stanowisko wnioskodawcy w zakresie pytania dotyczącego faktur in plus, a więc stwierdził, że spółka nie ma w takim przypadku obowiązku korygowania deklaracji pierwotnych.

W zakresie drugiego pytania wnioskodawcy organ nie podzielił stanowiska wnioskodawcy i stwierdził, że korekta taka musi zostać dokonana. W uzasadnieniu swojego stanowiska organ podatkowy podał, że w przypadku wystawiania faktur zmniejszających ilość sprzedanej energii elektrycznej należy zwrócić uwagę na moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży energii na terytorium kraju. Jest nim moment wydania energii elektrycznej nabywcy końcowemu. Moment ten jest związany z wystawieniem przez podatnika faktury lub innego dokumentu, z którego wynika zapłata należności za sprzedaną energię elektryczną. W podatku akcyzowym wystawienie faktury in minus oznacza zatem, że pierwotnie zafakturowano nabywcy końcowemu większą ilość energii elektrycznej, niż faktycznie sprzedano, co powoduje konieczność korekty deklaracji pierwotnej.

Komentarz eksperta

Stefan Majerowski, doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwie podatkowego EY w zespole podatków pośrednich

Komentowana interpretacja nie odbiega w żaden sposób od rozstrzygnięć dotychczas wydanych w podobnych stanach faktycznych, niestety niekorzystnych dla podatników. Nie sposób jednak nie zgodzić się z tym, że stanowisko organu w pełni znajduje swoje odzwierciedlenie w przepisach ustawy o podatku akcyzowym. Inna sprawa, że jest zupełnie niepraktyczne ze względu na specyfikę działalności przedsiębiorstw zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej na rzecz nabywców końcowych. Powodem tego jest fakt, że przedsiębiorstwa stosują różne modele rozliczeń, w tym prognozowy, który z góry zakłada, że z uwagi na niemożliwe do przewidzenia zużycie energii przez konsumenta, jej dostawca będzie musiał skorygować fakturę pierwotną in plus bądź in minus, w zależności od tego, czy konsument zużyje więcej, czy mniej energii elektrycznej, niż wcześniej przewidziano. Przedsiębiorstwa sprzedające energię elektryczną na rzecz nabywców końcowych mają bardzo wielu klientów i po ich stronie powstaje comiesięczny obowiązek korekt pierwotnych deklaracji akcyzowych. Dobrą wiadomością dla przedsiębiorstw energetycznych jest jednak to, że w projekcie nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym Ministerstwo Finansów zdecydowało się ułatwić im funkcjonowanie. Zgodnie z planowanymi przepisami (przewidywane wejście w życie 30 czerwca 2015 r.), w przypadku wystawienia faktury korygującej in minus, przedsiębiorstwo energetyczne będzie mogło rozliczyć taką fakturę w deklaracji podatkowej złożonej w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym taką fakturę wystawiono. Takie samo rozwiązanie ma zostać wprowadzone również w odniesieniu do przedsiębiorstw gazowniczych.

Współautorem komentarza jest Wojciech Sajdek, konsultant w dziale doradztwa podatkowego EY