Reklama
Rozwiń

Akcyza: Obowiązek korekty deklaracji przy fakturach in minus

Gdy spółka wystawi fakturę korygującą, zmniejszającą ilość sprzedanej energii elektrycznej na rzecz nabywców końcowych, będzie musiała skorygować deklarację podatkową, w której ta transakcja była pierwotnie wykazana.

Publikacja: 27.04.2015 04:30

Akcyza: Obowiązek korekty deklaracji przy fakturach in minus

Foto: Fotorzepa, Paweł Gałka

Tak uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 12 grudnia 2014 r. (IPPP3/443-926/14-4/SM).

Wnioskodawca (spółka) sprzedaje energię elektryczną w różnych okresach rozliczeniowych. Korzysta również z usług Operatora Systemu Dystrybucyjnego, polegających m.in. na pomiarze faktycznych ilości energii elektrycznej dostarczonej nabywcom końcowym. Ze względu na uwarunkowania techniczne produkcji i przesyłu energii elektrycznej dane dotyczące sprzedaży energii elektrycznej różnią się od ilości faktycznie zużytych przez nabywców końcowych. Ponadto Operator Systemu Dystrybucyjnego przeprowadza analizę zużytej energii elektrycznej przez nabywców końcowych nawet do 15 miesięcy po zakończeniu danego okresu rozliczeniowego. W związku z tym wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia korekty faktury VAT – w zależności od wyniku pomiaru jest to faktura zwiększająca ilość sprzedanej energii elektrycznej (in plus) albo zmniejszająca ilość sprzedanej energii elektrycznej (in minus) nabywcom końcowym.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?
Podatki
Podatkowa deregulacja: kontrola potrwa zbyt długo, odsetek nie będzie
Podatki
Uwaga, firmy - MF opublikowało dokumentację API KSeF 2.0
Podatki
Gdy ZUS zmieni zlecenie na etat, trzeba zająć się podatkiem
Podatki
Cyfrowa rewolucja w podatkach – kłopoty czy korzyści dla firm?