Fiskus zakwestionuje pozorną restrukturyzację

Efektem przekształceń w grupie powinna być zmiana poziomu zysków osiąganych przez podmioty powiązane. Gdy tak nie jest, organy mogą zakwestionować pozorną restrukturyzację i uznać, że wprowadzony podział jest nieuzasadniony, i podważyć sposób kalkulacji cen w transakcjach wewnątrzgrupowych

Publikacja: 17.11.2014 06:30

Fiskus zakwestionuje pozorną restrukturyzację

Foto: www.sxc.hu

Niniejszy artykuł stanowi element cyklu publikacji dotyczących tematyki zarządzania ryzykiem w obszarze cen transferowych w zakresie działań restrukturyzacyjnych podejmowanych w grupach powiązanych przedsiębiorstw.

W kontekście obowiązujących regulacji dotyczących cen transferowych restrukturyzację działalności należy utożsamiać ze wszelkimi procesami związanymi z realokacją istotnych ekonomicznie (tj. wykazujących potencjał do generowania zysków) funkcji, aktywów i rodzajów ryzyka między podmiotami powiązanymi. Efektem procesów restrukturyzacyjnych powinna być zmiana poziomu oczekiwanych i docelowo faktycznie osiąganych zysków przez podmioty uczestniczące w procesach restrukturyzacyjnych (przykładowo: podmiot przejmujący dodatkowe funkcje powinien oczekiwać wyższych zysków).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Jak uniknąć niespodzianki w rozliczeniu składki zdrowotnej za 2024 r.? „Rzeczpospolita” wyjaśnia
Podatki
Podatki bez przedawnienia. Eksperci krytykują projekt Ministerstwa Finansów
Podatki
Wyrok TSUE: Polska za bardzo ogranicza zwolnienie z VAT dla importowanych towarów
Podatki
Czy polski oddział zagranicznej firmy musi mieć osobny NIP? Sąd odpowiedział
Podatki
Ważny wyrok TSUE. Rekompensata za straty spółki bez podatku VAT