Reklama
Rozwiń

Fiskus zakwestionuje pozorną restrukturyzację

Efektem przekształceń w grupie powinna być zmiana poziomu zysków osiąganych przez podmioty powiązane. Gdy tak nie jest, organy mogą zakwestionować pozorną restrukturyzację i uznać, że wprowadzony podział jest nieuzasadniony, i podważyć sposób kalkulacji cen w transakcjach wewnątrzgrupowych

Publikacja: 17.11.2014 06:30

Fiskus zakwestionuje pozorną restrukturyzację

Foto: www.sxc.hu

Niniejszy artykuł stanowi element cyklu publikacji dotyczących tematyki zarządzania ryzykiem w obszarze cen transferowych w zakresie działań restrukturyzacyjnych podejmowanych w grupach powiązanych przedsiębiorstw.

W kontekście obowiązujących regulacji dotyczących cen transferowych restrukturyzację działalności należy utożsamiać ze wszelkimi procesami związanymi z realokacją istotnych ekonomicznie (tj. wykazujących potencjał do generowania zysków) funkcji, aktywów i rodzajów ryzyka między podmiotami powiązanymi. Efektem procesów restrukturyzacyjnych powinna być zmiana poziomu oczekiwanych i docelowo faktycznie osiąganych zysków przez podmioty uczestniczące w procesach restrukturyzacyjnych (przykładowo: podmiot przejmujący dodatkowe funkcje powinien oczekiwać wyższych zysków).

Pozostało jeszcze 94% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Podatki
Płacisz organizacji pracodawców za reklamę? To koszt bez limitu
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Podatki
Kary umowne za opóźnienie w realizacji usługi co do zasady mogą być kosztem podatkowym. Wyrok NSA
Podatki
Piwo w kosztach firmy? Tylko bezalkoholowe
Podatki
Jak nie ma usługi, to nie będzie podatku. Ważny wyrok ws. VAT
Podatki
Sprzątanie po Polskim Ładzie. Na tę zmianę czekają spółki. Czy TSUE pomoże?