Przedsiębiorcy, którzy zainwestowali w pierwszym kwartale tego roku w auto, sporo zaoszczędzą na podatku. Chętnych było wielu, bo – jak wskazują dane Polskiego Związku Leasingu – obroty na rynku pojazdów wzrosły w tym czasie o ponad 60 proc.
– Korzyści podatkowe dawało przedsiębiorcom podpisanie umowy leasingu na samochody, które od 1 stycznia do 31 marca spełniały warunki uznania ich za ciężarowe. Chodzi o auta z homologacją N1, potocznie zwane samochodami z kratką (choć w praktyce wiele modeli nie musi jej posiadać) – tłumaczy Roman Namysłowski, doradca podatkowy, partner w Crido Taxand. Po zmianach przepisów od 1 kwietnia przy leasingu takich pojazdów już nie przysługuje pełne odliczenie, chyba że są one wykorzystywana wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Mogą jednak nadal z niego korzystać, niezależnie od sposobu wykorzystania samochodu, ci, którzy zawarli umowy i otrzymali go przed tą datą.
Umowy nie można zmieniać
– Firmy muszą też pamiętać, że 100-proc. odliczenie od rat można kontynuować tylko wtedy, gdy umowa leasingu nie zostanie po 1 kwietnia zmieniona – dodaje Roman Namysłowski. – Wydaje się, że chodzi tu tylko o modyfikacje warunków samego leasingu, a nie np. zmianę podmiotu będącego stroną umowy na skutek przejęcia przez inną firmę.
Jest jeszcze jeden warunek: rejestracja umowy w urzędzie skarbowym do 2 maja włącznie. Jeśli go spełnimy, odliczymy cały podatek od wszystkich rat. Jeżeli nie, od 1 kwietnia z faktur za leasing wykorzystamy tylko 50 proc. VAT.
Pełne odliczenie kosztów eksploatacji
Co z pozostałymi wydatkami na leasingowany samochód z kratką? Przysługuje nam 50-proc. odliczenie. Zarówno przy zakupie paliwa, jak i pozostałych kosztach eksploatacji.
Prawo do całkowitego odliczenia mamy wtedy, gdy samochód jest wykorzystywany tylko na cele firmowe. Trzeba jednak prowadzić szczegółową ewidencję jego przebiegu. Muszą się w niej znaleźć m.in. informacje o kierowcy, opis każdej podróży (skąd i dokąd jechaliśmy), cel wyjazdu, przebyte kilometry, dane z licznika.
Nawet gdy ją prowadzimy, możemy mieć problem ze 100– proc. odliczeniem. Ministerstwo Finansów zapowiada bowiem, że warunek wykorzystywania auta wyłącznie na cele działalności nie jest spełniony, gdy istnieje możliwość nawet tylko jednorazowego użycia go do celów prywatnych.
W broszurze wyjaśniającej nowe zasady rozliczania pojazdów podaje też, co zrobić, aby taką możliwość wykluczyć. Przykładowo: wprowadzić w przedsiębiorstwie regulaminy, umowy i zarządzenia zakazujące użytku prywatnego. Oczywiście wraz z podjęciem dodatkowych działań zabezpieczających ich wykonanie. Przedsiębiorca może też narzucić obowiązek zostawiania aut po godzinach pracy na firmowych parkingach oraz nadzorować wyjazdy np. za pomocą GPS.
Małe szanse na 100-proc. odliczenie mają też przedsiębiorcy prowadzący firmę w miejscu zamieszkania i korzystający z jednego auta. Zdaniem fiskusa nie mają możliwości „obiektywnego zagwarantowania wykluczenia użytku prywatnego pojazdu".
Informacja ?o samochodzie
Przedsiębiorcy, którzy podejmą ryzyko pełnego odliczenia, muszą też złożyć w urzędzie specjalną informację o sposobie wykorzystywania pojazdu (na formularzu VAT-26). Najpóźniej w terminie siedmiu dni od poniesienia pierwszego wydatku związanego z autem. Jeśli sposób wykorzystywania samochodu się zmienia, firma musi aktualizować informację.
Podobnie jest z przedsiębiorcami korzystającymi z leasingowanych samochodów osobowych. Jeśli chcą mieć prawo do pełnego odliczenia, muszą spełnić warunek używania pojazdu tylko na cele służbowe. Jeżeli jest to niemożliwe, pozostaje im 50-proc. odliczenie. Przy czym mogą odpisywać VAT od rat, nawet jeśli wcześniej (przed 1 kwietnia) wykorzystały cały limit. Pisaliśmy o tym w „Rz" z 17 kwietnia.
Połowę podatku odliczą też od wydatków na eksploatację – serwisu, mycia, wymiany części. Z jednym wyjątkiem: przy zakupie paliwa dopiero od 1 lipca 2015 r.
OPINIA dla Rz
Magdalena ?Mucha-Prymas - doradca podatkowy, dyrektor w kancelarii 8Tax
Przedsiębiorcy, którzy chcą kontynuować 100-proc. odliczenie VAT ?od rat za leasingowane samochody z kratką, muszą zarejestrować ?w urzędzie umowę (do 2 maja). Nie trzeba do tego specjalnego druku, wystarczy, że przekażemy jeden egzemplarz, a na drugim dostaniemy potwierdzenie przyjęcia. ?Ten obowiązek nie dotyczy firm, które zdecydowały się złożyć informację VAT-26 o wykorzystywaniu samochodu tylko na cele działalności gospodarczej. Warto jednak, aby mimo to zarejestrowały także samą umowę. Jeśli bowiem w przyszłości fiskus uzna, ?że auto było używane nie tylko na cele działalności gospodarczej, firma zachowa prawo do 100 proc. odliczenia z faktur za raty leasingowe. Straci wyłącznie pełne odliczenie od pozostałych wydatków związanych z tym samochodem.