Gdy podatnik otrzymał części należności (w postaci zaliczki, zadatku przedpłaty czy raty) przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi, to wraz z jej otrzymaniem powstanie u niego obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, ale tylko w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Stanowi o tym art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, który wszedł w życie 1 stycznia br.
W której deklaracji
Zasada ta obowiązywała zresztą już wcześniej, tzn. także do końca 2013 r. W tym zakresie nic się nie zmieniło. Przed 1 stycznia regulował to jednak inny przepis, tzn. ?art. 19 ust. 11 ustawy o VAT, który został uchylony w wyniku nowelizacji ustawy o VAT.
Obowiązek podatkowy ?z tytułu otrzymania zaliczki powstaje więc niezależnie od tego, czy podatnik wystawił fakturę (jest to faktura zaliczkowa). Jeżeli zatem otrzyma Pan zaliczkę na poczet przyszłej dostawy towarów, to ?w dniu jej otrzymania (a więc prawdopodobnie 18 kwietnia) powstanie u Pana obowiązek podatkowy.
Podatek należny z tego tytułu powinien Pan zatem wykazać w deklaracji:
- ?za kwiecień 2014 r., którą należy złożyć do 26 maja ?(w tym roku 25 maja wypada w niedzielę) – jeśli rozlicza się Pan miesięcznie, lub
- ?za II kwartał 2014 r., którą należy złożyć do 25 lipca ?– jeśli rozlicza się Pan kwartalnie.
Zmiana terminu
W wyniku ww. nowelizacji zmienił się także termin wystawiania faktur. Do końca ub.r. zasadą było, że faktury należało wystawić nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (§ 9 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 28 marca 2011 r. o fakturach). Obecnie podatnik ma więcej czasu na wystawienie faktury, gdyż zgodnie z art. 106i ust. 1 ustawy o VAT musi wystawić fakturę co do zasady nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, ?w którym dokonał dostawy lub wykonał usługę. Zmiana terminu dotyczy również faktur zaliczkowych. Poprzednio fakturę zaliczkową należało wystawić nie później niż siódmego dnia, licząc od dnia, ?w którym otrzymano całość lub część należności (§ 10 ust. 1 ww. rozporządzenia o fakturach). Obecnie fakturę zaliczkową należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy (art. 106i ust. 2 ustawy o VAT). Oznacza to, że fakturę zaliczkową będzie Pan musiał wystawić ?w terminie do 15. dnia następnego miesiąca po tym miesiącu, w którym otrzyma Pan zaliczkę, a więc zakładając, że kontrahent wpłaci zaliczkę ?w umówionym terminie, czyli 18 kwietnia, fakturę zaliczkową będzie Pan musiał wystawić do 15 maja.
To nie jest przychód
Warto także zauważyć, że otrzymanie zaliczki nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym. Zgodnie bowiem ?z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy ?o PIT do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane ?w następnych okresach sprawozdawczych. Stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o PIT za datę powstania przychodu ?z działalności gospodarczej uważa się (z pewnymi wyjątkami) dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo regulowania należności. Przychód trzeba zatem wykazać dopiero po wykonaniu usługi lub dostarczeniu towaru. Przedsiębiorca, który otrzymał zaliczkę, nie musi więc powiększać podstawy opodatkowania w PIT ?o otrzymaną kwotę. Zaliczka ta będzie wykazana jako przychód, jeśli dostawa towarów zostanie zrealizowana.