Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu potwierdził, że podatnik prowadzący indywidualną działalność gospodarczą wnosząc do spółki cywilnej towary handlowe nie rozlicza kosztów w momencie spisania remanentu (nr interpretacji: ILPB1/415-1102/13-5/AA).

Z pytaniem zwrócił się przedsiębiorca prowadzący firmę handlującą materiałami włókienniczymi i tkaninami. Zamierzał wnieść aportem do spółki cywilnej, którą prowadził wraz z synem towary handlowe, tj. materiały i tkaniny, oraz środki trwałe, tj. używane samochody ciężarowe ?i osobowe. Wydatków na nabycie towarów handlowych nie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. Zapytał, jak rozliczyć koszty związane z zakupem materiałów.

Izba skarbowa wyjaśniła, że w sytuacji wniesienia aportem towarów handlowych, wykorzystywanych przez podatnika w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, do spółki cywilnej, towary te należy ująć w remanencie początkowym w dacie ich wniesienia wpisując je do podatkowej księgi przychodów i rozchodów prowadzonej przez tę spółkę.

W momencie sprzedaży tych towarów przez spółkę ich wartość będzie podlegała ujęciu w rachunku podatkowym jako koszt.

– Wycena przedmiotu wkładu na dzień wnoszenia aportu dokonywana jest dla potrzeb określenia wzajemnych praw i obowiązków wspólników spółki cywilnej i na gruncie ustawy o PIT nie powinna być utożsamiana z poniesieniem wydatku – ani przez spółkę cywilną, ani przez jej wspólników. Do kosztów podatkowych, podatnicy zaliczać mogą jedynie koszty rzeczywiście przez nich poniesione. Nie podlegają zaś takiemu zaliczeniu koszty oparte na bieżącej wycenie składników majątkowych, dokonywanej dla innych celów – wyjaśnił organ.

W innych interpretacjach, wydanych na wniosek tego przedsiębiorcy izba stwierdziła, że wniesienie aportu do spółki nie spowoduje powstania przychodu (nr: ILPB1/415-1102/13-4/AA), oraz że środki trwałe wniesione do spółki powinny być amortyzowane na dotychczasowych, stosowanych przez przedsiębiorcę, zasadach (nr ILPB1/415-1102/13-6/AA).