Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się wczoraj polskimi przepisami o szczególnej procedurze rozliczania usług turystycznych. Uznał, że marżę można stosować przy sprzedaży usług na rzecz wszystkich klientów, nie tylko ostatecznych, i oddalił skargę Komisji Europejskiej.

– Biura podróży płacą VAT tylko od marży, czyli swojego zysku z odsprzedaży usług dla bezpośrednich korzyści turysty,  takich jak transport, nocleg, wyżywienie – tłumaczy Tobiasz Dolny, doradca podatkowy w kancelarii FL Tax. – Upraszcza to rozliczenie przy zakupie usług zagranicznych. Z polskich przepisów wynika, że taką zasadę stosuje się bez względu na to, kto jest nabywcą.

Właśnie to nie spodobało się Komisji Europejskiej. Uznała, że stosowanie marży wtedy, gdy nabywcą usługi jest podmiot inny niż turysta, np. organizator wycieczek lub inne biuro podróży, jest niezgodne z unijną dyrektywą. Podkreśliła, że procedura marży stanowi wyjątek od ogólnych zasad opodatkowania, i przepisy, które o niej mówią, powinny być interpretowane ściśle. Skierowała więc sprawę do Trybunału.

Biura podróży płacą podatek tylko od marży, niezależnie od rodzaju klienta

Ten miał jednak inne zdanie. Potwierdził, że szczególne zasady opodatkowania można stosować także przy sprzedaży usług innym klientom (oprócz osób fizycznych faktycznie korzystających ze świadczeń) oraz biurom podróży, które je dalej odsprzedają. Firmy turystyczne mogą więc korzystać z uproszczonych zasad niezależnie od rodzaju klienta, na rzecz którego wykonują usługi.

– W rozliczeniach biur podróży nic się więc nie zmieni, uproszczoną procedurę można stosować na wszystkich etapach transakcji, nie tylko finalnym – podsumowuje Tobiasz Dolny. – Takie podejście wydaje się zgodne z intencją twórców dyrektywy.

Trybunał oddalił także w całości skargi komisji przeciwko Włochom, Republice Czeskiej, Grecji, Francji, Finlandii i Portugalii. Uwzględnił natomiast w części skargę przeciwko Hiszpanii.

sygnatura akt: C-193/11