Od 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje rozporządzenie z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, które na nowo określiło m.in.: sposób prowadzenia przez podatników ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz warunki używania przez podatników kas rejestrujących. Podatnicy nie musieli jednak od 1 kwietnia 2013 r. wprowadzać wszystkich nowych zasad dotyczących warunków używania kas fiskalnych. Z uwagi na okres przejściowy, wdrożenie części z nich zostało przesunięte do 1 października 2013 r.

W niniejszym artykule przypomnimy regulacje przejściowe oraz skutki ich wygaśnięcia dla podatników używających kas fiskalnych.

Przejściowe regulacje

Podatnicy użytkujący kasy, które zostały nabyte w okresie ważności:

Podatnicy użytkujący kasy:

1) decyzji ministra właściwego do spraw finansów publicznych wydanej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania,

2) potwierdzenia, o którym mowa w art. 111 ust. 6b ustawy, wydanego po 1 września 2011 r.,

Analiza przepisów przejściowych, zawartych w § 35 i § 36 rozporządzenia w sprawie kas daje podstawę do twierdzenia, że podatnicy użytkujący stare kasy będą mogli nadal stosować stare urządzenia i drukować paragony fiskalne oraz raporty fiskalne dobowe niezawierające wszystkich treści obowiązujących dla tych dokumentów fiskalnych po 1 kwietnia 2013 r. (np. bez numeru NIP nabywcy).

Warunkiem jest jednak, aby kasy te zapewniały prawidłowość rozliczeń podatku. Możliwość stosowania starych kas potwierdza obowiązujący od 1 października 2013 r. przepis § 33 rozporządzenia ministra finansów z 27 sierpnia 2013 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące.

Przykład

Firma A używa starej kasy fiskalnej, która nie zapewnia możliwości umieszczenia na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy (na żądanie tego nabywcy).

Niemożność umieszczenia na paragonie fiskalnym numeru NIP nabywcy nie powoduje, że rozliczenia VAT będą nieprawidłowe. Zatem firma A nadal może używać starej kasy fiskalnej.

Lepiej spytać w urzędzie

Z uwagi na zabezpieczenie swoich interesów podatnicy powinni jednak porozumieć się w tej sprawie z urzędem skarbowym i serwisantem kas. Problematyczne może np. być, czy podatnicy mogą stosować stare kasy, które nie pozwalają na uwidocznienie w treści paragonu rabatu lub narzutu, jeśli takie rabaty czy narzuty występują. W sytuacji, gdy rabaty lub narzuty u danego podatnika nie występują, to wydaje się, że może on nadal stosować starą kasę, która nie pozwala na zamieszczenie tych treści na paragonie. -

Część obowiązków już od 1 kwietnia

Rozporządzenie w sprawie kas określa również:

Moim zdaniem przepisy te powinny być stosowane już od 1 kwietnia br. Przepis przejściowy – § 37 rozporządzenia w sprawie kas – nie znajdzie do nich zastosowania.

Od 1 kwietnia 2013 r. podatnicy powinni również stosować przepisy dotyczące obowiązku ewidencjonowania każdej zaliczki z chwilą jej otrzymania (§ 3 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kas).

Obowiązujące do 31 marca 2013 r. przepisy nie regulowały wprost, czy na kasie fiskalnej należy ewidencjonować otrzymane zaliczki z tytułu sprzedaży. Organy podatkowe przyjmowały jednak, że otrzymanie zaliczki powinny być ewidencjonowane na kasie fiskalnej z chwilą otrzymania zaliczki (tak interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 11 marca 2011 r., ITPP1/443-1194/10/AT).