Wniesienie zażalenia po upływie 7-dniowego terminu do jego złożenia może spowodować negatywne konsekwencje procesowe dla strony postępowania. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje ujemne skutki procesowe dla strony w postaci utraty prawa do wniesienia zażalenia (wyrok WSA w Gliwicach z 10 grudnia 2012 r., I SA/Gl 420/12).
Dla skutecznego wniesienia zażalenia strona nie jest przy tym zobligowana do osobistego stawiennictwa i złożenia zażalenia w siedzibie organu, ponieważ stosownie do art. 12 § 6 pkt 2 o.p. ma także możliwość wniesienia zażalenia za pośrednictwem polskiej placówki pocztowej operatora publicznego (wyrok NSA z 18 maja 2012 r., II FSK 2302/10).
W przypadku uchybienia terminu do wniesienia zażalenia podatnik ma jednak jeszcze jedną możliwość – może złożyć wniosek o jego przywrócenie. Zgodnie bowiem z art. 162 § 1 o.p. w razie uchybienia terminu organ podatkowy przywróci termin na wniosek zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni on, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podatnik powinien więc przedstawić taką argumentację, która w sposób niebudzący wątpliwości wskaże na brak winy z jego strony.
Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminowi. Jednocześnie z wniesieniem podania należy dopełnić czynności, dla której był określony ten termin.
Uwaga!
Przywrócenie terminu do złożenia podania o przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.
Przykład
24 stycznia 2013 r. złożono wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania od decyzji ustalającej wymiar zryczałtowanego podatku dochodowego. Ustanowiony przez podatnika PPHU „ASTELLO" pełnomocnik – doradca podatkowy Jarosław Kowalski wskazał we wniosku, że termin do wniesienia odwołania upływał 16 stycznia 2013 r.
Wskazał jednak, że w okresie od 16 do 21 stycznia 2013 r. pełnomocnik przebywał na zwolnieniu lekarskim (z adnotacją „nie może chodzić"), na dowód czego przedłożył zwolnienie lekarskie za ten okres. We wniosku wskazano, że termin do złożenia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania upływał 28 stycznia 2013 r.
We wspomnianym wniosku wskazano, że pełnomocnik nie zawinił w niedopełnieniu czynności w terminie, bowiem dopełnienie obowiązku stało się niemożliwe z powodu przeszkody nie do przezwyciężenia. Zasadność złożonego wniosku o przywrócenie terminu uzasadniona jest bowiem niezdolnością do pracy. Ta okoliczność z kolei jest potwierdzona wystawionym zaświadczeniem lekarskim. Jak podniesiono, przesłanka uprawdopodobnienia braku winy w uchybieniu terminu została spełniona.
Dodatkowo we wniosku wskazano, cytując wyrok WSA w Gliwicach z 2 marca 2012 r. (III SA/Gl 546/11), że „jeśli uchybienie terminu procesowego nastąpiło z powodu choroby, to uprawdopodobnienie, o jakim mowa w art. 162 § 1 ordynacji podatkowej, następuje zawsze wtedy kiedy zainteresowany, który skorzystał z ambulatoryjnego świadczenia zdrowotnego, do podania o przywrócenie terminu dołączy medyczny dokument indywidualny zewnętrzny będący zaświadczeniem (orzeczeniem, opinią lekarską), o jakim mowa w § 2 ust. 2 rozporządzenia z 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania (DzU nr 252, poz. 1697), z którego wynika, że pacjent nawet w ostatnim dniu terminu nie mógł dokonać czynności procesowej osobiście z powodu jego chorobowego stanu klinicznego będącego rozstrojem zdrowia powodującym zakłócenie prawidłowego funkcjonowania organizmu".
Jednocześnie, wraz z tym wnioskiem – a więc 2 stycznia 2013 r. – pełnomocnik złożył odwołanie od decyzji ustalającej wymiar zryczałtowanego podatku dochodowego.
Możliwość przywrócenia terminu ma zastosowanie do terminów procesowych. W sytuacji złożenia podania o przywrócenie terminu do wniesienia zażalenia strona postępowania jest jednocześnie obowiązana do złożenia zażalenia na postanowienie, którego rozstrzygnięcie kwestionuje.
Zgodnie z art. 163 § 2 o.p. w sprawie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia postanawia ostatecznie organ podatkowy właściwy do rozpatrzenia odwołania lub zażalenia. Jego postanowienie kończy postępowanie.