- Polski podatnik wykonuje budowę w Szwecji. W tym celu wywozi z Polski na terytorium Szwecji materiały budowlane, które tam zużywa dla celów budowy. Jak rozliczyć VAT od materiałów budowlanych przewiezionych do Szwecji?

– pyta czytelnik.

Wewnątrzwspólnotową dostawą towaru (WDT) jest wywóz towaru z terytorium kraju do innego państwa członkowskiego, w wyniku którego dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 13 ustawy o VAT).

Aby transakcja mogła być uznana za WDT:

Artykuł 13 ust. 3 ustawy o VAT rozszerza pojęcie WDT o czynności jednostronne, polegające na przemieszczeniu towarów należących do podatnika z Polski do innego kraju UE, gdzie będą służyć działalności podatnika:

„Za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika".

W przypadku opisanym w pytaniu materiały budowlane przewiezione do Szwecji będą służyły działalności gospodarczej podatnika, będą tam wykorzystane i zużyte do budowy budynków. Wobec tego czynność taka jest wewnątrzwspólnotową dostawą towarów.

Przy wykonywaniu transakcji wewnątrzwspólnotowych podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE muszą posługiwać się numerem NIP poprzedzonym kodem PL.

WDT podlega opodatkowaniu stawką zero proc., a transakcję powinno się udokumentować fakturą, w której po stronie sprzedawcy i nabywcy będzie występował ten sam podmiot. Różnica polega na tym, że sprzedawca będzie miał NIP z kodem PL, a nabywca NIP nadany w Szwecji. WDT należy wykazać w Polsce w deklaracji VAT-UE, a w Szwecji transakcję należy wykazać jako WNT, czyli wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i złożyć deklarację zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szwecji.

Obowiązkiem podatników, którzy zamierzają dokonywać transakcji wewnątrzwspólnotowych jest rejestracja dla potrzeb tych transakcji. Wobec tego dostawa towaru do Szwecji powinna być traktowana przez podatnika przemieszczającego te towary jako WNT zarejestrowanego w tych celach w Szwecji. W tym zakresie będą miały zastosowanie szwedzkie przepisy podatkowe odnoszące się do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Potwierdza to interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 4 listopada 2011 r. (IBPP3/443-876/11/DG).