- Czy moja spółka może się ubiegać o wydanie przez urząd skarbowy zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach w sytuacji, gdy wiadomo, że jest prowadzone postępowanie mające na celu ustalenie (określenie) wysokości zobowiązania podatkowego w VAT za październik 2012 roku? W chwili obecnej nie mam żadnych zaległości podatkowych, wszystko jest zapłacone, a urząd skarbowy nie wydał jeszcze decyzji w zakresie VAT za październik 2012 r. Bardzo mi zależy na zaświadczeniu, ponieważ jestem zobligowany je złożyć wraz z innymi dokumentami do instytucji finansującej
. – pyta czytelnik.
Pytanie czytelnika dotyczy kwestii wydania przez organ podatkowy zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach w sytuacji, gdy toczy się postępowanie w celu ustalenia (określenia) wysokości zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za październik 2012 roku. Zgodnie z art. 306a § 1 ordynacji podatkowej, organ podatkowy wydaje zaświadczenia na żądanie osoby ubiegającej się o takie zaświadczenie. Istotne jest, że zaświadczenie takie jedynie potwierdza, a nie stwierdza, stan faktyczny.
Zaświadczenie powinno być wydane bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie siedmiu dni od dnia złożenia wniosku o jego wydanie.
Bez oceny prawnej danych
W postępowaniu o wydanie zaświadczenia organ podatkowy nie dokonuje ocen prawnych danych wynikających z posiadanych przez niego ewidencji i rejestrów. Zamieszczona w zaświadczeniu treść jest jedynie odzwierciedleniem danych, które ma ten organ w swoich zasobach na dzień wydania zaświadczenia.
Zaświadczenie jest więc pochodną istniejącego na dzień jego wydania stanu faktycznego bądź prawnego i wraz ze zmianą tego stanu przestaje być aktualne (wyrok NSA z 9 maja 2012 r., II FSK 2163/10).
Po terminie
Aby ustosunkować się do pytania, należy najpierw wskazać, że zgodnie z art. 51 § 1 ordynacji podatkowej zaległością podatkową jest podatek niezapłacony w terminie płatności.
W podatku od towarów i usług, z uwagi na deklaratoryjny charakter zobowiązań, zaległość podatkową – zgodnie z art. 21 § 2 ordynacji podatkowej – stwierdza się w pierwszej kolejności na podstawie deklaracji podatkowej. Zaległość podatkowa może być również stwierdzona na podstawie doręczonej decyzji określającej zobowiązanie podatkowe czy prawidłową wysokość zwrotu podatku lub nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Urząd musi ustalić...
Stosownie do art. 306e § 1 ordynacji podatkowej, zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (lub stwierdzające stan zaległości) wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Przed wydaniem takiego zaświadczenia organ podatkowy jest zobligowany ustalić, czy w stosunku do osoby składającej wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach nie jest prowadzone postępowanie w celu ustalenia lub określenia wysokości jej zobowiązań podatkowych.
Jeżeli takie postępowanie jest prowadzone i zgromadzony materiał dowodowy pozwala na jego zakończenie, to organ podatkowy powinien niezwłocznie wydać decyzję ustalającą lub określającą wysokość zobowiązań podatkowych, w celu wykazania ich w zaświadczeniu.
Jeśli zaś nie jest możliwe zakończenie tego postępowania, to organ podatkowy nie może odmówić wydania zaświadczenia. Wydając je, organ podatkowy podaje wtedy informację o prowadzonym postępowaniu.
... i zamieścić informację
Jeśli wnioskodawca złoży takie żądanie, to organ podatkowy w zaświadczeniu podaje również, czy w stosunku do wnioskodawcy prowadzone jest postępowanie mające na celu ujawnienie jego zaległości podatkowych i określenie ich wysokości, postępowanie egzekucyjne w administracji, również w zakresie innych niż podatkowe zobowiązań wnioskodawcy, czy też postępowanie w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe. Może również zamieścić informacje dotyczące okresów, z których pochodzą zaległości, i ich tytułów, czy też podatków, których termin płatności został odroczony lub których płatność została rozłożona na raty.
Kiedy nie wolno
Organ podatkowy nie może wydać zaświadczenia o niezaleganiu, będąc w posiadaniu doręczonych podatnikowi decyzji, z których wynikają zaległości podatkowe (wyrok WSA w Łodzi z 3 października 2012 r., I SA/Łd 1016/12).
Organ wydający zaświadczenie na podstawie danych znajdujących się w jego posiadaniu nie może bowiem ani uchylić się od oceny, czy zobowiązanie podatkowe w tej dacie istnieje, ani – dysponując takimi decyzjami – uznać, że ono w tej dacie nie istnieje (wyrok NSA z 15 maja 2012 r., I GSK 700/11).