Podatnik miał prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów przekazywanych w ramach sprzedaży premiowej, gdy przekazanie to miało związek z działalnością gospodarczą podatnika i wykonywanymi w jej ramach czynnościami opodatkowanymi.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 2 kwietnia 2012 r. (IPTPP3/443-89/11-7/S/IR).
Spółka prowadzi działalność w zakresie diagnostyki samochodowej. W celu zachęcenia klientów do zakupu oferowanych usług stworzyła program sprzedaży premiowej. Od 2007 r. przekazuje klientom, którzy zakupili jej usługi, nieodpłatne prezenty w postaci maskotek, kluczy, talonów na paliwo lub usługi mycia samochodów. Spółka traktowała te nieodpłatne przekazania jako dostawę towarów opodatkowaną VAT.
W lipcu 2011 r. powzięła decyzję o skorygowaniu podatku należnego, gdyż w jej ocenie miały one na celu zwiększenie sprzedaży usług, więc jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem nie podlegały VAT w stanie prawnym obowiązującym do końca marca 2011 r. Zdaniem spółki przysługuje jej również prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.
Izba Skarbowa nie zgodziła się z tym. Spółka zaskarżyła więc interpretację do sądu administracyjnego. Organ podatkowy po przeanalizowaniu argumentów podniesionych w skardze zmienił swoje stanowisko, stwierdzając, że nieodpłatne przekazania nagród przez spółkę jako związane z prowadzonym przedsiębiorstwem do końca marca 2011 r. nie podlegały VAT.
Anna Domańska konsultantka w dziale prawnopodatkowym PwC
Komentuje Anna Domańska, konsultantka w dziale prawnopodatkowym PwC
Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym do końca marca 2011 r., przez dostawę towarów podlegającą VAT należało rozumieć również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne
niż związane z tym przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie przekazania towarów bez wynagrodzenia (darowizny), jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Przepisy ustawy o VAT nie precyzują, co należy rozmieć pod pojęciem „na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem”. Większość organów podatkowych prezentowała pogląd, że VAT podlegały wszelkie nieodpłatne przekazania, zarówno związane, jak i niezwiązane z działalnością podatnika, jeżeli przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, z wyłączeniem towarów traktowanych jako próbki oraz prezenty o małej wartości.
To stanowisko organy uzasadniały m.in. prowspólnotową wykładnią art. 16 dyrektywy 2006/112/WE. Zgodnie z tym przepisem, VAT podlega każde nieodpłatne przekazanie towarów, zarówno na cele inne niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jak i na cele związane z taką działalnością, z wyłączeniem próbek oraz prezentów o małej wartości.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z zasadami prowspólnotowej wykładni prawa podatkowego w przypadku gdy przepisy ustawy krajowej są niezgodne z regulacjami wspólnotowymi dotyczącymi VAT, organy podatkowe nie mogą wprost powoływać się na przepisy wspólnotowe, jeżeli nie zostały one prawidłowo wdrożone do przepisów krajowych.
Dyrektywa nie może bowiem być podstawą nałożenia na podatnika dodatkowych obowiązków poza tymi które wynikają wprost z prawa krajowego. Jeżeli zatem w prawie krajowym istnieje przepis, który jest niezgodny z przepisami dyrektywy, lecz jest on korzystny dla podatnika, podatnik może się do niego zastosować.
Artykuł 16 dyrektywy 2006/112/WE został wdrożony do ustawy o VAT 1 kwietnia 2011 r. W związku z tym organy podatkowe nie mogą wymagać od podatników opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów przed kwietniem 2011 r., jeśli przekazanie to następowało na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem.
Słusznie zatem izba skarbowa uznała, że w tej sprawie nieodpłatne przekazania towarów na cele promocyjne od 2007 r. do końca marca 2011 r. nie podlegały VAT jako przekazania na cele związane z przedsiębiorstwem.