Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: I FSK 268/12) wydał precedensowy wyrok w sprawie opodatkowania VAT kompleksowych usług pomocy drogowej, tzw. assistance.
Sąd uznał, że polski ustawodawca błędnie implementował przepisy unijne. Jest to jednak błąd na korzyść polskich podatników, dlatego usługi assistance korzystają ze zwolnienia z VAT.
Kompleksowa ochrona
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która nawiązała bliską współpracę z kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi, oferującymi swoim klientom zapewnienie pomocy drogowej. Spółka wykonywała usługi assistance w imieniu i na rzecz ubezpieczyciela. Podkreśliła, że dla celów VAT świadczona przez nią pomoc drogowa jest elementem tzw. usługi kompleksowej. W jej ocenie od 1 stycznia 2011 r. usługi assistance są zwolnione z VAT. Zgodnie bowiem z art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy o VAT zwolnione z podatku są m.in. usługi ubezpieczeniowe. Od 1 stycznia 2011 r. na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zwolnieniem tym objęto także świadczenie usług będących ich elementem. We wniosku podkreślono, że usługi assistance są elementem zwolnionej z VAT usługi ubezpieczeniowej wykonywanej przez zakłady ubezpieczeń.
Fiskus odpowiedział jej, że art. 43 ust. 13 ustawy o VAT nie pozwala na zwolnienie z VAT spornych usług. Jego zdaniem takiej możliwości nie przewiduje także prawo unijne, konkretnie art. 135 ust. 1 lit. a) dyrektywy nr 112.
Spółki nie przekonały takie argumenty. W skardze do sądu zarzuciła, że fiskus pod pozorem prowspólnotowej wykładni przepisu prawa krajowego bezprawnie powołał się bezpośrednio na przepisy dyrektywy 112.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w pełni zaakceptował jednak stanowisko organów podatkowych.
Rację skarżącej przyznał dopiero sąd kasacyjny. Uwzględniając jej skargę kasacyjną, NSA uznał, że polski ustawodawca popełnił błąd, implementując przepisy unijne. Nasze zwolnienie ma bowiem szerszy charakter, ponieważ obejmuje także czynności stanowiące element m.in. usług ubezpieczeniowych.
– Ponieważ jednak jest to błąd działający na korzyść podatników, skarżąca spółka ma prawo do zwolnienia z VAT – tłumaczyła sędzia Dagmara Dominik-Ogińska.
Nowoczesny przepis
NSA zauważył, że art. 43 ust. 13 ustawy o VAT to bardzo nowoczesny przepis, a polski ustawodawca wyprzedził ustawodawcę unijnego. Obecne regulacje unijne dotyczące usług assistance wywołują wiele wątpliwości i rozbieżności. Żeby je wyeliminować, Unia planuje objęcie zwolnieniem na warunkach przewidzianych dla usługi ubezpieczeniowej także związanych z nią usług dodatkowych.
– Wyrok NSA jest niezmiernie istotny dla całej branży ubezpieczeniowej
– uważa pełnomocnik skarżącej spółki Korneliusz Sawiński, partner w dziale doradztwa podatkowego BT& A.
Wyrok jest prawomocny.
Opinia:
Mariusz Marecki, doradca podatkowy, partner w kancelarii Paczuski & Taudul
Wyrok sądu pierwszej instancji uchylony przez NSA poszedł zbyt daleko w stosowaniu zasadniczo słusznego postulatu ścisłego rozumienia zakresu zwolnień podatkowych. Jeżeli podatnik powołuje się na przepis polskiej ustawy ustanawiający zwolnienie, to ma prawo z niego w pełni korzystać, nawet jeżeli ustawodawca nieprawidłowo implementował przepisy obecnie obowiązującej dyrektywy VAT. To kolejne orzeczenie, które potwierdza tę ważną zasadę. Jak słusznie zauważył NSA, nasz przepis nawiązuje do projektowanego brzmienia dyrektywy VAT, można więc mieć nadzieję, że jego brzmienie, mimo obecnej niezgodności z dyrektywą, się nie zmieni.