Zwrot za okulary jest nieopodatkowany niezależnie od tego, czy faktura została wystawiona na pracownika czy na pracodawcę. Fiskus długo miał wątpliwości. Ostatnio zajmuje korzystne dla podatników stanowisko. Świadczą o tym najnowsze interpretacje Ministerstwa Finansów.
Przypomnijmy, że obowiązek zapewnienia pracownikowi okularów korygujących wzrok wynika z rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej. Ten przywilej nie dotyczy jednak wszystkich zatrudnionych.
Skorzystają z niego tylko pracujący przy monitorach ekranowych, jeśli swoje obowiązki wykonują przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Ponadto potrzebę używania okularów musi potwierdzić lekarz okulista podczas badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej.
Potrzebę używania okularów w pracy powinien potwierdzić lekarz okulista
Jeśli wszystko odbywa się zgodnie z rozporządzeniem, pracownikowi przysługuje zwolnienie podatkowe. Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT nieopodatkowane są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy.
Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów (interpretacja nr DD3/033/179/1/CRS/10/PK-1244), to pracodawca określa sposób zaopatrzenia pracownika w okulary. Może sam mu je kupić, może także zwrócić mu pieniądze na podstawie wystawionej na zatrudnionego faktury. Obie formy są zgodne z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej i uprawniają do zastosowania zwolnienia podatkowego. Daniny nie odprowadza także pracownik, któremu firma zafunduje szkła kontaktowe. Jak czytamy w interpretacji Ministerstwa Finansów (nr DD3/033/ 30/CRS/11/95), jeżeli lekarz specjalista w wyniku badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej zaleci pracownikowi stosowanie przy obsłudze monitora zamiast okularów szkieł (soczewek) kontaktowych, pracodawca ma obowiązek je zapewnić. Takie świadczenie także będzie nieopodatkowane.