Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FSK 1284/10)

oddalił skargę kasacyjną spółki w sprawie dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.

We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że prowadzi działalność m.in. w zakresie pośrednictwa finansowego i udzielania kredytów. Udzielając pożyczek, spółka występuje jednocześnie w charakterze ubezpieczającego. Kwota składki ubezpieczeniowej jest doliczana do

pożyczki, którą zainteresowany spłaca spółce w miesięcznych ratach. W momencie dokonywania przelewu pieniędzy na jego konto spółka potrąca z kwoty udzielonej pożyczki całą składkę ubezpieczeniową.

Podatniczka zapytała, czy składka potrącana z kwoty pożyczki i przekazana do towarzystwa ubezpieczeniowego może być jej kosztem.

Reklama
Reklama

Fiskus odpowiedział, że kwota składki ubezpieczeniowej, kredytowanej przez spółkę pożyczkobiorcom, nie może być uznana za jej koszt uzyskania przychodu.

Spór o prawo do kosztów trafił na wokandę, ale ostatecznie spółka przegrała w obu instancjach.

Sąd I instancji zgodził się z fiskusem, że kwota przekazana na ubezpieczenie pożyczki udzielonej przez skarżącą nie jest przychodem. Konsekwencją jest zaś to, że wpłacone do towarzystwa ubezpieczeniowego składki nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodów. Co do zasady kosztami w CIT są wydatki poczynione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów.

Sąd zauważył, że w momencie dokonywania przelewu pożyczki na konto pożyczkobiorcy spółka potrąca z kwoty udzielonej pożyczki całą składkę ubezpieczeniową. Składka jest doliczona do kwoty pożyczki.

Spółka jest zatem tylko pośrednikiem, inkasentem w pobieraniu składki ubezpieczeniowej. Kwota ta nie stanowi więc jej aktywów i nie wpływa na jej wynik finansowy.

Takiego samego zdania był sąd kasacyjny.

– NSA w całości podziela stanowisko zawarte w zaskarżonym wyroku – tłumaczył sędzia sprawozdawca Jan Grzęda. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: II FSK 1284/10