Spór o VAT od psiej karmy - wyrok TSUE

Organy podatkowe nie mogą zarzucać sprzedawcy wysyłkowemu nadużycia prawa, gdy pozostawia on odbiorcom swobodę wyboru dostawy.

Publikacja: 19.06.2020 07:44

Spór o VAT od psiej karmy - wyrok TSUE

Foto: Adobe Stock

Wydany 18 czerwca wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dotyczył polskiej firmy KrakVet dostarczającej karmę dla zwierząt dla węgierskich odbiorców indywidualnych. Korzystała ona przy tym z firm kurierskich, dając jednak finalnym odbiorcom wybór, z jakiej formy dostawy mogą korzystać.

Węgierskie władze skarbowe w 2016 r. dopatrzyły się, że taka sprzedaż przekroczyła wartość 35 tys. euro, i uznały spółkę za węgierskiego podatnika. W takiej sprzedaży wysyłkowej rzeczywiście przekroczenie tego progu obligowało do zarejestrowania się w kraju odbiorcy i płacenia VAT według stawek tego kraju. Pozwala to małym dostawcom wysyłkowym na rozliczanie VAT tak, jakby to była zwykła sprzedaż krajowa, a więc w prosty sposób. Więksi muszą się zarejestrować w kraju odbiorcy i tam rozliczać podatek.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Podatki
Fiskus już wie, kto sprzedaje w internecie. I zapowiada kontrole
Podatki
Pies w podatkowych kosztach domowej firmy? Fiskus zmienia zdanie
Podatki
Przedsiębiorca rozliczy kurtkę, buty i kask w firmowych kosztach. Interpretacja fiskusa
Podatki
Czas na przygotowania do e-faktur. To wyzwanie zwłaszcza dla dużych firm
Podatki
Pomoc humanitarna dla Ukrainy dłużej bez cła i VAT