-  Pełniłem funkcję członka zarządu w spółce, w której doszło do zaległości podatkowej. Zaznaczam, że kwestie podatkowe nie leżały w mojej gestii. W jaki sposób mogę uwolnić się od odpowiedzialności finansowej?

Ordynacja podatkowa

przewiduje w art. 116 § 1, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i spółki akcyjnej odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna.

Członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność za te zobowiązania podatkowe, których termin płatności upływał w okresie pełnienia przez nich funkcji członka zarządu, oraz inne zaległości (wskazane w art. 52 ordynacji podatkowej), które powstały w czasie pełnienia tej funkcji.

Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe spółki, jeśli:

- złożył wniosek o ogłoszenie upadłości we właściwym czasie;

- nie ponosi winy za niezłożenie wniosku w ustawowym dwutygodniowym terminie;

- wskaże mienie spółki, z którego możliwe jest zaspokojenie zobowiązań podatkowych (wówczas fiskus nie musi szukać zaspokojenia u członków zarządu).

W sposób taki sam jak odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe jest uregulowana odpowiedzialność za zobowiązania z tytułu składek na ubezpieczenie społecznie, bowiem w ustawie o ubezpieczeniach społecznych art. 31 do należności z tytułu składek nakazuje stosować cytowany wyżej art. 116 ordynacji podatkowej.

Odpowiedzialność członka zarządu na gruncie art. 116 ordynacji podatkowej ma charakter osobisty i jest solidarna ze spółką oraz innymi członkami zarządu. Organowi przysługuje prawo wyboru dłużnika, od którego może żądać zapłaty zaległości podatkowej, z chwilą powstania odpowiedzialności solidarnej osób trzecich, tj. wydania decyzji w tym przedmiocie.

To, że dany członek zarządu nie zajmował się podatkami, np. w ramach wewnętrznego podziału obowiązków między członkami zarządu, nie ma wpływu na zakres jego odpowiedzialności. Bierna postawa prawidłowo powołanego członka zarządu spółki może mieć tylko negatywne konsekwencje dla danej osoby

, albowiem nie będzie mógł się on uwolnić od odpowiedzialności, wykazując, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczęto postępowanie zapobiegające ogłoszeniu upadłości.

Autorka jest radcą prawnym w Kancelarii Prawnej Chajec, Don-Siemion & Żyto (CDZ)

Czytaj więcej w serwisie o:

Spółki » Zarząd spółki » Odpowiedzialność członków zarządu