Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 24 stycznia 2011 (IPPP2/443-946/10-2/MM).

Bank, działający na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, świadczył usługi finansowe, które przeznaczone były zarówno dla klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Czynności te, nazywane bankowymi, zwolnione są z opodatkowania VAT.

Bank zwrócił się z pytaniem, czy odsetki z tytułów rezerwy obowiązkowej, depozytów utrzymywanych w NBP, środków pieniężnych na rachunkach nostro oraz przychody odsetkowe z tytułu depozytów międzybankowych należy uwzględnić przy ustalaniu obrotu dla celów VAT i kalkulacji współczynnika struktury sprzedaży, o którym mowa w art. 90 ustawy o VAT.

W ocenie banku kwot tych nie należy uwzględniać. Zgodnie z  ustawą o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, przez którą rozumie się odpłatną dostawę towarów, świadczenie usług na terytorium kraju, eksport czy też wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Wskazane przez bank przychody nie są wynagrodzeniem z tytułu czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Izba skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem podatnika. Podkreśliła, że uzyskiwane korzyści nie są ekwiwalentem świadczonych przez bank usług.

Ponadto VAT podlegają tylko te czynności, w których odbiorcą świadczenia jest konsument, odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Natomiast w przedstawionych okolicznościach taki odbiorca się nie pojawia.

Autor jest konsultantem w Zespole Zarządzania Wiedzą PwC

Komentuje Piotr Bańdura, starszy konsultant w Dziale Prawnopodatkowym PwC

Interpretacja ta jest kolejnym ważnym krokiem w kształtowaniu się praktyki w zakresie określenia wartości współczynnika struktury sprzedaży (WSS), kwestii niezwykle istotnej w szczególności dla podmiotów z sektora finansowo-ubezpieczeniowego. WSS, czyli tzw. proporcja VAT, pozwala na częściowe odliczanie podatku naliczonego i tym samym zmniejszenie kosztu nieodliczalnego VAT.

Przy kalkulacji wartości WSS kluczowe jest precyzyjne określenie katalogu przychodów, które powinny być uwzględniane, oraz prawidłowe określenie wartości tych przychodów (tj. podstawy opodatkowania VAT z tytułu świadczenia usług związanych z tymi przychodami).

Kwestie te, ze względu na lakoniczność przepisów, sprawiają podatnikom duże trudności.

Izba skarbowa zajęła się przychodami odsetkowymi z trzech tytułów:

- rezerwy obowiązkowej i depozytów utrzymywanych w NBP,

- środków utrzymywanych na rachunkach nostro,

- depozytów międzybankowych.

Te trzy kategorie przychodów mają bardzo istotną wspólną cechę: nie ma podstaw, aby uznać je za wynagrodzenie z tytułu świadczenia usług lub dostawy towarów w rozumieniu ustawy o VAT, np. depozyty utrzymywane przez bank w NBP są odpowiedzią instytucji finansowej na politykę pieniężną prowadzoną przez NBP.

Jednym z celów NBP jest bowiem regulacja płynności i kształtowanie krótkoterminowych stóp procentowych. Trudno więc uznać, że w stosunku tym bank występuje jako usługodawca (udostępniając kapitał), a NBP – usługobiorca (wypłacając wynagrodzenie w postaci odsetek).

W interpretacji potwierdzono, że przychody te nie są objęte VAT i tym samym nie powinny być uwzględniane w kalkulacji WSS. Konkluzja ta jest ze wszech miar uprawniona.

Potwierdzają to m.in. orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, zgodnie z którymi zarówno w liczniku, jak i w mianowniku ułamka (WSS), zdefiniowanego w art. 19 ust. 1 szóstej dyrektywy, uwzględnia się jedynie transakcje objęte zakresem opodatkowania VAT.

 

Czytaj też:

 

Zobacz:

» Podatki i księgi » VAT i akcyza » VAT » Podstawa opodatkowania i podatek należny

»

VAT i akcyza

»

VAT

»

Odliczenie i zwrot VAT

»

Odliczenie VAT

»

Proporcja odliczenia

Interpretacje podatkowe

»

struktura sprzedaży