Kupując nowe samochody, firmy mogą pomniejszyć VAT należny o podatek naliczony. Odliczenie jest ograniczone limitem 60-proc. podatku naliczonego, nie więcej jednak niż 6 tys. zł.

Fiskus twierdzi, że późniejsza sprzedaż takiego auta (już używanego), jako zwolniona z VAT, powoduje konieczność korekty odliczenia. Moim zdaniem z przepisów płynie wniosek zupełnie przeciwny. Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy o VAT po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty, zgodnie z art. 90 ust. 2 – 9. Można zatem uznać, iż art. 91 ust. 1 ustawy wskazuje, kto powinien dokonać korekty, a ust. 2 i następne opisują, jak tego dokonać.

Najpierw więc podatnik powinien się zastanowić, czy jest podmiotem wymienionym w art. 91 ust. 1. Otóż moim zdaniem sprzedający samochody używane nie są. Artykuł 91 ust. 1 uzależnia bowiem konieczność korekty od wcześniejszego obniżenia podatku zgodnie z art. 86 ust. 1. Tymczasem dotychczas firmy odliczały VAT na podstawie art. 86 ust. 3, a od początku roku na podstawie art. 3 nowelizacji ustawy o VAT oraz ustawy o transporcie drogowym.

Oznacza to, iż firma, sprzedając samochód osobowy, w związku z nabyciem którego odliczyła jedynie część VAT, nie będzie zobowiązana do zwrotu podatku.

Ponadto fiskus twierdzi, że skoro podatnik stosuje zwolnienie, to nastąpiła zmiana przeznaczenia auta i nie służy już ono do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem należy dokonać korekty na podstawie art. 91 ust. 7 ustawy o VAT. Tymczasem ten przepis, oprócz kwestii poruszonych wyżej, mówi o sytuacji, gdy podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o „całą kwotę podatku naliczonego”. Moim zdaniem, skoro obowiązuje limit, przepis ten nie znajduje zastosowania.

Orzeczenia sądów administracyjnych rozstrzygających takie sprawy nie są jednolite. W jednym z wyroków sąd uznał, iż „cała kwota podatku naliczonego” to właśnie cała kwota, którą podatnik ma prawo odliczyć. Ten wyrok jest nietrafny, gdyż „cała kwota podatku naliczonego” to kwota wykazana na fakturze, pomimo prawa do odliczenia jedynie w części.

[i]—oprac. maj

Autor jest doradcą podatkowym, specjalizuje się w postępowaniach podatkowych i sądowych[/i]