Wszczęcie kontroli podatkowej następuje przez doręczenie kontrolowanemu lub osobie, o której mowa w art. 281a, upoważnienia do jej przeprowadzenia.

Wspomniany przepis, czyli art. 281a, mówi, że podatnicy, płatnicy, inkasenci oraz następcy prawni mogą, w formie pisemnej, wyznaczyć osobę fizyczną, która będzie upoważniona do ich reprezentowania w trakcie kontroli podatkowej, oraz zgłosić tę osobę naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, wójtowi, burmistrzowi (prezydentowi miasta).

Osoba wyznaczona w tym trybie będzie upoważniona do reprezentowania kontrolowanego podczas jego nieobecności w czasie trwania kontroli przeprowadzanej przez organ podatkowy. Osoba ta może reprezentować kontrolowanego tylko w trakcie kontroli, a nie w obliczu jej wszczęcia.

Jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 19 grudnia 2008 r. (IPPB1/415-148/07-5/08/AM):[/b] „osoby, o jakich mowa w art. 281a oraz art. 284 § 1 ordynacji, nie są pełnomocnikami kontrolowanego. W obydwu wypadkach są to osoby wyznaczane lub wskazane przez podatnika do jego zastępowania w czasie kontroli.

Nie są one zaś – inaczej niż pełnomocnik – umocowane do działania w imieniu i na rzecz podatnika, nie są wyrazicielami jego interesów. Nie stosuje się w stosunku do nich przepisów, które znajdują zastosowanie do pełnomocnika.

W szczególności organ nie jest obowiązany informować ich o każdej czynności w trakcie postępowania podatkowego, udzielać niezbędnych informacji i wyjaśnień o przepisach prawa podatkowego. Podjęcie czynności procesowych z pominięciem tych osób nie oznacza pominięcia strony postępowania”.

Izba stwierdziła, że [b]osoba wyznaczona do reprezentowania podatnika w trakcie kontroli podatkowej nie jest pełnomocnikiem procesowym, o którym mowa w art. 136 ordynacji podatkowej[/b].

Skoro tak, to [b]nie można uznać, że podjęte czynności kontrolne, tj. dostarczenie upoważnienia do kontroli bezpośrednio kontrolowanemu z pominięciem osoby ustanowionej w trybie art. 281a ordynacji podatkowej, skutkują nieważnością tego postępowania[/b].

[i]Podstawa prawna:

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=582ECDA0581859658EA2BD1E83B507D8?n=1&id=176376&wid=328885]ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.)[/link].[/i]