Według art. 21 ust. 1 pkt 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT [/link]wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Wynika z tego, że ze zwolnienia podatkowego korzysta wartość jedynie tych świadczeń, które zostały przyznane zgodnie z odrębnymi przepisami.
Dotychczas – dla większości pracowników – były to przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D746B8C9BE5856ED5274636EC8EB4E15?id=72344]rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472, ze zm.)[/link].
Wyróżniają one dokształcanie w formach szkolnych oraz w formach pozaszkolnych.
[ramka][b]Świadczenia z rozporządzenia[/b]
Na podstawie rozporządzenia MEN i MPiPS pracownikowi, który podejmuje naukę w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, przysługuje urlop szkoleniowy i zwolnienie z części dnia pracy w wymiarach określonych w rozporządzeniu, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy (te świadczenia nie korzystają ze zwolnienia z PIT).
Zakład pracy może przyznać pracownikowi dodatkowe świadczenia, a w szczególności:
1) zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,
2) pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych,
3) pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
4) udzielić dodatkowego urlopu szkoleniowego.
Te – poza wynagrodzeniem za urlop szkoleniowy – są obecnie wolne od podatku.
Z kolei pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy i pracownikiem.
Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w pkt 1 – 3.
Gdy chodzi o kształcenie, dokształcanie i doskonalenie w formach pozaszkolnych, z przepisów rozporządzenia wynika, że podstawowymi formami są studia podyplomowe, kursy, seminaria.
W miarę potrzeby mogą być również organizowane inne formy, np. staże zawodowe, staże specjalizacyjne, praktyki zawodowe, samokształcenie kierowane itp.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy przysługuje, jeśli umowa zawarta między nim i zakładem pracy nie stanowi inaczej:
1) zwrot kosztów uczestnictwa, w tym zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu,
2) urlop szkoleniowy na udział w obowiązkowych zajęciach oraz zwolnienie z części dnia pracy, płatne według zasad obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
Pracownikowi podejmującemu naukę w formach pozaszkolnych bez skierowania może być udzielony urlop bezpłatny i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy i pracownikiem.[/ramka]
[b] 11 kwietnia 2010 r. straci jednak moc art. 103 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link], który był podstawą prawną do wydania tego rozporządzenia, w związku z czym nastąpiła również derogacja samego rozporządzenia.[/b]
Jest to efekt [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=307543]wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 31 marca 2009 r. (K 28/08, opubl. DzU nr 58, poz. 485)[/link] - pisaliśmy o tym w artykułach [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,284675_Przepisy_o_szkoleniach_sa_niekonstytucyjne.html]"Przepisy o szkoleniach są niekonstytucyjne"[/link], [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,285393_Firmy_nie_powinny_wstrzymywac_szkolen.html]„Firmy nie powinny wstrzymywać szkoleń”[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/90845,406755_Szkolenia_po_zmianach_beda_mniej_korzystne.html]"Szkolenia po zmianach będą mniej korzystne"[/link].
Wydanie nowego rozporządzenia w tej sprawie nie jest planowane, ale kwestie, których ono dotyczyło, mają być uregulowane bezpośrednio w ustawie. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.
Wprawdzie niedawno Sejm zaczął zajmować się senackim projektem ustawy nowelizującej kodeks pracy – który wprowadziłby owe „przepisy odrębne” (czytaj artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/56010,415988_Senat_doprecyzuje_opodatkowanie_szkolen.html]"Senat doprecyzuje opodatkowanie szkoleń"[/link]) – jednakże nie należy się (chyba) spodziewać szybkiego sfinalizowania tych prac. 11 lutego 2010 r. projekt skierowano do podkomisji stałej, 3 marca 2010 r. odbyła się w owej podkomisji „dyskusja ogólna” na temat projektu, a 16 marca podkomisja przedstawiła sprawozdanie ze swych prac.
[b]Wątpić należy, czy do 11 kwietnia 200 r. uda się uchwalić ustawę (nie mówiąc o jej wejściu w życie).[/b]
Swoją drogą nie pierwszy to przykład opieszałego wykonywania przez parlament wyroków Trybunału Konstytucyjnego.
[b]Od 11 kwietnia 2010 r. prawdopodobnie nie będzie zatem „odrębnych przepisów” regulujących przyznawanie przez przedsiębiorców świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.[/b]
Pozostaje jedynie klauzula z art. 17 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest ułatwić pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Powstaje w związku z tym pytanie: [b]czy z podatku dochodowego od 11 kwietnia 2010 r. będą zwolnione wszelkie świadczenia przyznane na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, czy też może zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 90 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT [/link]będzie martwe?[/b]
Wydaje się, że kwestia ta – wobec opieszałości ustawodawcy – wymagać będzie wydania przez ministra finansów rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od świadczeń na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników.
Z prośbą o ocenę skutków podatkowych utraty mocy obowiązującej przepisów rozporządzenia regulującego zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych redakcja zwróciła się do Ministerstwa Finansów.
Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy: [b][link=http://www.rp.pl/artykul/451664.html] - zobacz stanowisko Ministerstwa Finansów[/link][/b]
[i]Autor jest doktorem nauk prawnych[/i]