Zgodnie z art.3 ust 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link] dla ustalenia właściwego urzędu skarbowego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej zasadnicze znaczenie ma miejsce wykonywania przez podatnika czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
[b]Miejsce prowadzenia działalności (wykonywania czynności opodatkowanych VAT) ustala się na podstawie dokumentów zgłoszeniowych podatnika. [/b]
Terytorialny zakres działania urzędów skarbowych określają natomiast akty prawne.
Najczęściej spotykanym przypadkiem jest sytuacja, gdy podatnik prowadzi działalność w jednym miejscu. Wówczas właściwym urzędem skarbowym jest ten, którym kieruje naczelnik właściwy ze względu na miejsce prowadzenia działalności (wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT).
W sytuacji gdy miejsce wykonywania działalności (czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem) jest inne niż miejsce siedziby (zamieszkania w przypadku osób fizycznych), decydujące znaczenie ma miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.
W konsekwencji zmiana miejsca zamieszkania podatnika (osoby fizycznej) nie wpływa na właściwość urzędu skarbowego w rozliczeniach VAT, jeżeli miejsce wykonywania czynności opodatkowanych nie uległo zmianie (zob. [b]interpretacja dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach z 15 kwietnia 2009 r., IBPP1/443-77/09/AW[/b]).
Skutki w zakresie zmiany właściwości miejscowej urzędu skarbowego będzie miała dopiero zmiana miejsca wykonywania czynności opodatkowanych bądź rozpoczęcie wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych.
Dopiero w takiej sytuacji, jeśli podatnik VAT jest osobą fizyczną, właściwość urzędu skarbowego będzie ustalona według miejsca zamieszkania. Natomiast w odniesieniu do osoby prawnej będzie to urząd skarbowy właściwy ze względu na adres siedziby podatnika.
Reguła ta będzie miała również zastosowanie w przypadku prowadzenia działalności sezonowej przez podatnika przez część roku w miejscu zamieszkania, a w pozostałym okresie roku w zakresie właściwości terytorialnej innego urzędu skarbowego.
Zgodnie z [b]postanowieniem naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź-Śródmieście z 9 maja 2006 r. (VIII/443-763/120/06) w sytuacji, gdy podatnik prowadzi działalność gospodarczą w miejscu zamieszkania, a dodatkowo wykonuje sezonowo czynności podlegające opodatkowaniu VAT w innym miejscu, znajdującym się na terenie właściwości miejscowej innego organu podatkowego, nie następuje zmiana właściwości miejscowej.[/b]
Ta zdaniem organu podatkowego nastąpiłaby w przypadku, gdyby podatnik zupełnie zrezygnował z wykonywania działalności gospodarczej w miejscu zamieszkania.
[i]Autor jest doradcą podatkowym w BSJP[/i]