[b]Od 2002 r. prowadzę działalność gospodarczą. Głównie układam kostkę brukową zarówno dla firm: parkingi, place, chodniki, wjazdy, jak i dla osób prywatnych (choć w tym przypadku zdarza się to bardzo rzadko).

Wykonuję też wszystkie prace związane z przygotowaniem terenu pod kostkę z użyciem własnego sprzętu (koparki).

Cały czas, według informacji uzyskanych w urzędzie skarbowym, stosuję 8,5-proc. stawkę zryczałtowanego podatku.

Mam jednak co do tego wątpliwości. Zastanawiam się, czy nie jest to typowa usługa budowlana opodatkowana stawką 5,5 proc.

Jaka stawka będzie właściwa dla świadczonych przez mnie usług?[/b]

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług, a nie od symbolu PKD zamieszczonego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

Dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez czytelnika działalności gospodarczej konieczne jest jednak każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

W przypadku trudności bądź wątpliwości przy ustaleniu symbolu PKWiU czytelnik może się zwrócić o jego wskazanie i o wydanie opinii do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacji Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Ponieważ przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęć „usługi budowlane” czy „roboty budowlane”, trzeba się odwołać do art. 3 prawa budowlanego.

Zgodnie z nim przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego.

Jeśli zatem przychody uzyskiwane przez czytelnika w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (związane z układaniem kostki brukowej) rzeczywiście polegają na wykonywaniu usług budowlanych, to będą objęte ryczałtem ewidencjonowanym w wysokości 5,5 proc.

Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 30 listopada 2009 r. (IPPB1/415-738/09-2/JB)[/b].

Warto bowiem pamiętać, że zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5 proc. przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozu ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Natomiast stawkę 8,5 proc. stosują podatnicy osiągający przychód z działalności usługowej.

[i][b]Podstawa prawna:[/b]

– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4CCC64343963948DBB7CEA1F1FA91580?n=1&id=77426&wid=333015]ustawa o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU 144, poz. 930 ze zm.)[/link].[/i]