W praktyce wcale nierzadko się zdarza, że poborca skarbowy, pojawiając się w firmie przedsiębiorcy zalegającego z podatkiem, zajmuje rzeczy, które wcale do właściciela firmy nie należą. Wprawdzie przepisy mówią, że poborca, szukając ruchomości, które może zająć, powinien mieć na uwadze, by były to rzeczy należące do zobowiązanego przedsiębiorcy. Jeśli jednak ten ostatni nie będzie zgłaszał uwag, może się okazać, że zajmie te, które nie są jego własnością.
Co wtedy? Trzeba się temu przeciwstawić. Przedsiębiorca ma na to 14 dni liczone od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do rzeczy (będzie nią zajęcie ruchomości, np. samochodu). Żądanie trzeba zgłosić do organu egzekucyjnego, czyli najczęściej do naczelnika urzędu skarbowego. Samo jednak zgłoszenie nie wystarczy. Niezbędne jest jeszcze przedstawienie dowodów na jego poparcie. Pamiętajmy, że w tym wypadku nie wystarczy samo uprawdopodobnienie.
[b]Zgłoszony wniosek o wyłączenie rzeczy spod egzekucji organ rozpoznaje w ciągu 14 dni. Wydaje w tej sprawie postanowienie.[/b] Może się jednak w praktyce zdarzyć, że ten 14-dniowy termin będzie przedłużony o kolejne dwa tygodnie. Stanie się tak, jeśli zbadanie dowodów w ciągu 14 dni nie będzie możliwe.
Naczelnik urzędu skarbowego rozpoznający wniosek o wyłączenie rzeczy spod egzekucji nie musi go jednak uwzględniać. Wniosek może odrzucić. Na postanowienie w tej sprawie można złożyć zażalenie. Trzeba to zrobić w ciągu siedmiu dni od dnia doręczenia postanowienia. Jeśli zażalenie nie odniesie oczekiwanego skutku, nie będzie można złożyć skargi do sądu administracyjnego. Przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6AF7F3FC394FD7EC5D2E878538D3C25F?id=179915]ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji[/link] mówią bowiem, że na ostateczne postanowienie w sprawie odmowy wyłączenia rzeczy spod egzekucji skarga do sądu administracyjnego nie przysługuje.
[ramka][b]Przejściowy zakaz sprzedaży[/b]
[b]Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia żądania w sprawie wyłączenia spod egzekucji rzeczy i w okresie 14 dni po tym rozstrzygnięciu objęte żądaniem wyłączenia rzeczy nie mogą być sprzedane.[/b] Jeśli organ egzekucyjny wyda postanowienie o odmowie wyłączenia spod egzekucji i konieczne będzie dochodzenie swoich racji na drodze sądowej, zajęta rzecz również i w tym czasie nie będzie sprzedana. Przepisy chronią ją przed tym również w okresie od skierowania pozwu do organu egzekucyjnego do dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu w sprawie wyłączenia spod egzekucji.[/ramka]