Będzie to jednak możliwe tylko, jeśli dostarczyliśmy wcześniej do urzędu skarbowego specjalne pełnomocnictwo upoważniające doradcę do podpisywania deklaracji w formie elektronicznej. Służy do tego formularz UPL-1. Podatnik musi złożyć ten formularz, nawet jeśli w urzędzie składał już pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji papierowych. Nie mają one bowiem ze sobą nic wspólnego.
W formularzu UPL-1 trzeba podać informacje o mocodawcy (czyli o podatniku, w imieniu którego deklaracje będą podpisywane), dane pełnomocnika oraz okres obowiązywania upoważnienia. Jeśli nie podamy, do kiedy jest ono ważne, będzie traktowane jako udzielone bezterminowo. Nie denerwujmy się, jeśli w międzyczasie zmienimy zdanie. Pełnomocnictwo do podpisywania e-deklaracji można w każdym czasie odwołać, również to udzielone bezterminowo. Wystarczy wypełnić formularz OPL-1.
Urzędnicy wprowadzają dane ze złożonego pełnomocnictwa do systemu. Gdy konkretna osoba składa deklarację jako pełnomocnik podatnika, informacje o niej znajdujące się w systemie są automatycznie porównywane z danymi z certyfikatu podpisu elektronicznego, którym się posłużył. Zasada jest bowiem taka, że deklaracje i zeznania składane przez Internet muszą być opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W tym wypadku należącym do doradcy.
[ramka][b]Uwaga[/b]
Od pełnomocnictwa do podpisywania e-deklaracji nie ma opłaty skarbowej jak przy typowym pełnomocnictwie, kiedy wynosi ona 17 zł.[/ramka]