Wcześniej muszą jednak sprawdzić, czy spełnione są wszystkie warunki niezbędne do skorzystania z tej ulgi.

[srodtytul]Co można odliczyć[/srodtytul]

Zgodnie z ustawą o PIT odliczone mogą być darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Przepis ten zawiera rozbudowany katalog bardzo różnych celów. Wymienia m.in. działalność charytatywną, ochronę i promocję zdrowia, działalność wspomagającą rozwój gospodarczy, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu.

Darowizna nie może być przekazana każdemu. Musi to być podmiot wskazany w art. 3 ust. 2 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=39D6088BD41FF9CC433D76A2BB5242B4?id=169569]ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie[/link]. Chodzi przede wszystkim o fundacje i stowarzyszenia oraz inne osoby prawne lub jednostki nieposiadające osobowości prawnej niebędące jednostkami sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku.

Ponadto ustawa o PIT pozwala odliczyć darowizny na cele kultu religijnego oraz wartość krwi oddanej przez honorowych dawców krwi. Wysokość tej ostatniej ulgi oblicza się mnożąc liczbę litrów faktycznie oddanej krwi lub osocza przez 130 zł.

[srodtytul]Nie dla osób fizycznych[/srodtytul]

Nie można pomniejszyć dochodu o darowizny na rzecz osób fizycznych, a także firm prowadzących działalność polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 proc. oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

[b]Łączna kwota odliczeń wymienionych w ustawie o PIT nie może przekroczyć w roku podatkowym kwoty stanowiącej 6 proc. dochodu. [/b]

[srodtytul]Bez limitu, ale z dodatkowym sprawozdaniem[/srodtytul]

Limit ten nie zawsze obowiązuje. Dochód może być bowiem zmniejszony o darowizny nie tylko na podstawie ustawy o PIT. Możliwość taką przewidują także ustawy regulujące stosunek państwa do poszczególnych Kościołów. W ten sposób podatnik może odliczyć kwoty przeznaczone na działalność charytatywno-opiekuńczą. Przykładem takiej regulacji jest art. 55 ust. 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1C768FC3F28C08BDCB3CEE9246729783?id=71322]ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (DzU nr 29, poz. 154 z późn. zm.)[/link]. Zgodnie z nim darowizna na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą jest wyłączona z podstawy opodatkowania darczyńców podatkiem dochodowym, jeżeli kościelna osoba prawna przedstawi darczyńcy pokwitowanie odbioru oraz – w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.

[srodtytul]Konieczne dokumenty[/srodtytul]

Wszystkie darowizny pieniężne muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Nie ma więc możliwości odliczenia przekazanej gotówki. Gdy podatnik przekazuje inny majątek, musi mieć dokument, z którego wynika wartość darowizny, oraz oświadczenie obdarowanego o jej przyjęciu. Jeżeli przedmiotem darowizny są towary opodatkowane VAT, za kwotę darowizny uważa się wartość towaru wraz z tym podatkiem. Podatnicy korzystający z odliczenia z tytułu darowizn w PIT/O nie tylko wskazują ich wartość. Muszą także podać, czyją działalność wsparli.

O uldze z tytułu przekazania na cele charytatywne 1 procenta podatku pisaliśmy w „Rz” z 9 kwietnia 2009 r w dodatku [link=http://www.rp.pl/artykul/288420.html]"Warto zdecydować o podatku". [/link]